Rocznik Orientalistyczny (Yearbook of Oriental Studies) is a semi-annual journal devoted to linguistics, literature, history, culture, religion as well as societies of Asia and Africa. Many publications are editions of texts written in Oriental fonts. Articles are published in English, German, French or Russian with summaries in English. There is no word limit for the article but it should be concise. Rocznik Orientalistyczny (Yearbook of Oriental Studies) is a highly esteemed journal in the field, one of the oldest in the world, and the oldest in Poland (it was founded in 1914).
Editorial Committee:
Marek M. Dziekan (Editor-in-Chief)
Marta Woźniak-Bobińska (Secretary)
Jaakko Hämeen Antilla
Agata Bareja-Starzyńska
Eduard Gombár
Lidia Kasarełło
Agnieszka Kozyra
Ewa Siwierska
Lidia Sudyka
Gábor Takacs
Editorial Board:
Janusz Danecki (Poland)
Edward Lipiński (Belgium)
Alfred F. Majewicz (Poland)
Piotr Taracha (Poland)
Przemysław W. Turek (Poland)
Vladimir Uspenky (Russia)
Witold Witakowski (Sweden)
Mykhaylo Yakubovyvh (Germany)
Rocznik Orientalistyczny / Yearbook of Oriental Studies
Faculty of Oriental Studies
University of Warsaw
Krakowskie Przedmiescie 26/28
00-927 Warsaw 64
Prof. Marek M. Dziekan (Editor-in-Chief) e-mail: marek.dziekan@wsmip.uni.lodz.pl
Dr
hab. Marta Woźniak-Bobińska (Secretary) e-mail: marta.wozniak@wsmip.uni.lodz.pl
Instrukcje dla autorów
W czasopiśmie publikowane są przede wszystkim oryginalne artykuły. Złożenie artykułu w redakcji drogą elektroniczną jest równoznaczne z oświadczeniem Autora(ów), że praca nie była dotychczas publikowana i nie jest zgłoszona do publikacji w żadnym innym czasopiśmie. Autorzy przyjmują także odpowiedzialność za uzgodnienie wszystkich praw do jej zgłoszenia. Wszystkie nadesłane do redakcji artykuły oceniane są przez dwóch niezależnych recenzentów spośród autorytetów uznanych w danej dyscyplinie. Recenzenci zostają poproszeni o wykonanie recenzji, otrzymują tekst artykułu (bez danych personalnych autorów) oraz formularz recenzji, w uzasadnionych przypadkach poszerzony o dodatkowe pytania dotyczące artykułu. Czas oczekiwania na recenzje wynosi od 1 do 6 miesięcy. Po zakończeniu procesu recenzowania Autorzy są informowani o jego wynikach oraz – jeżeli obie recenzje są pozytywne – proszeni o naniesienie sugerowanych poprawek. O przyjęciu pracy do druku decydują opinie niezależnych recenzentów i akceptacja redakcji.
INSTRUKCJA DLA AUTORÓW „Rocznika Orientalistycznego”
- Każdy nadesłany materiał zostanie poddany recenzji, kwalifikującej tekst do publikacji. Zarówno nazwiska recenzentów, jak i rezultaty ich pracy są danymi poufnymi Redakcji.
- „RO” prosi o nadesłanie wraz z publikacją wszystkich niestandardowych czcionek w niej użytych oraz, pliku w formacie *.doc, *.docx, a w uzasadnionych przypadkach także jako *.pdf.
- Przyjmujemy teksty w językach angielskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim.
- Całość tekstu powinna składać się z nagłówka tytułowego, tekstu głównego, słów kluczowych (co najmniej 4-5.) i abstraktu w j. angielskim (od 150 do 200 słów).
- Autorzy proszeni są o podanie swojego numeru ORCID oraz przygotowanie bibliografii załącznikowej (na końcu artykułu).
- Autor zapewnia, że posiada stosowne zezwolenia na reprodukowanie w swoim artykule cudzych materiałów. Autor oświadcza, że nadesłany tekst nie był wcześniej w żadnej formie opublikowany. Redakcja jednocześnie, że zarówno „ghostwriting”, jak i „guest authorship” są przejawem nierzetelności naukowej, a wszelkie wykryte przypadki będą demaskowane, włącznie z powiadomieniem odpowiednich podmiotów.
- Zgłaszając artykuł do „Rocznika Orientalistycznego” Autor jednoznacznie wyraża zgodę na udzielenie autorskiej licencji eksploatacyjnej do nadesłanego tekstu (dot. postaci drukowanej i/lub elektronicznej), co obejmuje prawo Redakcji do: kopiowania, publikacji, reprodukcji, cytowania, umieszczenia w formie elektronicznej w bazach danych, itp., itd. Czas trwania udzielonej licencji jest zgodny z dyrektywą UE. Licencja zostaje udzielona „RO” nieodpłatnie.
- Autor otrzymuje 2 egz. numeru „RO” w przypadku artykułu i 1 egz. w przypadku recenzji.
- Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i redagowania złożonych tekstów.
- Po przyjęciu tekstu do druku i zredagowaniu Autor otrzyma drogą elektroniczną tekst do korekty, którą jest zobowiązany uczynić i odesłać do Redakcji w możliwie najszybszym terminie.
"Rocznik Orientalistyczny" znalazł się w wykazie czasopism naukowych MNiSW z dnia 31 lipca 2019 roku z liczbą 40 punktów.
Obecnie jest indeksowany w następujących bazach:
AWOL - The Ancient World Online
MIAR - Information Matrix for the Analysis of Journals
Zob też: http://www.kno.pan.pl/index.php/rocznik-orientalistyczny