Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Współtwórca
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 291
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Pewien buddyjski mnich wybierał się w długą i uciążliwą podróż. Jako towarzysza podroży wziął służącego, który znany był z krnąbrności i kłótliwości. Zapytany o powód tego wyboru oświadczył, że chce się ćwiczyć w cierpliwości i skromności. Dla mnie taką nauką były trzy lata prowadzenia międzynarodowego projektu CHIHE.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

The Bulletin of the Polish Academy of Sciences: Technical Sciences (Bull.Pol. Ac.: Tech.) is published bimonthly by the Division IV Engineering Sciences of the Polish Academy of Sciences, since the beginning of the existence of the PAS in 1952. The journal is peer‐reviewed and is published both in printed and electronic form. It is established for the publication of original high quality papers from multidisciplinary Engineering sciences with the following topics preferred: Artificial and Computational Intelligence, Biomedical Engineering and Biotechnology, Civil Engineering, Control, Informatics and Robotics, Electronics, Telecommunication and Optoelectronics, Mechanical and Aeronautical Engineering, Thermodynamics, Material Science and Nanotechnology, Power Systems and Power Electronics. Journal Metrics: JCR Impact Factor 2018: 1.361, 5 Year Impact Factor: 1.323, SCImago Journal Rank (SJR) 2017: 0.319, Source Normalized Impact per Paper (SNIP) 2017: 1.005, CiteScore 2017: 1.27, The Polish Ministry of Science and Higher Education 2017: 25 points. Abbreviations/Acronym: Journal citation: Bull. Pol. Ac.: Tech., ISO: Bull. Pol. Acad. Sci.-Tech. Sci., JCR Abbrev: B POL ACAD SCI-TECH Acronym in the Editorial System: BPASTS.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

O swojej drodze do medycyny, poszukiwaniu nowych metod leczenia epilepsji i tym, jaki związek z lekami mają maszty telefonii komórkowej, mówi prof. dr hab. Stanisław Jerzy Czuczwar, farmakolog doświadczalny, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Ludzie coraz mniej wierzą nauce, a coraz bardziej wiedzy – mówiąc eufemistycznie – popularnej. Jakie są tego efekty?
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Obsesja sukcesu w nauce ma swoje koszty. Największym z nich jest strach przed ryzykiem.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Stephen Hawking twierdził, że człowiek, żeby przetrwać, musi szybko pomyśleć o przeprowadzce na inną planetę. Jak by mu się na niej żyło, można sprawdzić w Wielkopolsce.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Olenistwie umysłowym, pułapkach pamięci i zagubieniu w nowych technologiach mówi prof. dr hab. Edward Nęcka, psycholog poznawczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Naukowcy specjalizują się w coraz węższych dziedzinach i często trudno się zrozumieć fizykowi cząstek elementarnych z fizykiem półprzewodników, a tym bardziej fizykowi z biologiem czy lekarzem. Dlatego prace interdyscyplinarne są trudne. A jednak czasem się udają. Na przykład uczonym z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.
Przejdź do artykułu
Słowa kluczowe język migowy głuchota

Abstrakt

Polski język migowy to naturalny, ewoluujący od dwustu lat, system komunikacji. Definiuje tożsamość i kulturę polskich Głuchych. Jest jednak często marginalizowany i lekceważony. Musiały minąć dziesięciolecia, by doczekał się gruntownej analizy lingwistycznej. Usystematyzowanym badaniom poddali go naukowcy z Pracowni Lingwistyki Migowej UW.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Media, nawet potępiając społeczne skutki agresji słownej, eksponują najbardziej wyraziste wypowiedzi, w naturalny sposób je promując.
Przejdź do artykułu
Słowa kluczowe taksonomia grzyby

Abstrakt

Kiedy mówimy o grzybach, zazwyczaj przed oczami staje nam borowik albo muchomor. Tymczasem taksonomiczne królestwo grzybów jest znacznie większe i bardziej różnorodne – do dzisiaj opisano ponad 100 tysięcy gatunków, przy czym szacuje się, że w rzeczywistości może ich być nawet pięćdziesiąt razy więcej. Niektóre ukochały paliwo lotnicze.
Przejdź do artykułu
Słowa kluczowe geologia

Abstrakt

Odpowiadają za około 1/5 całego procesu fotosyntezy na Ziemi. Każdego roku generują w morzach tyle samo organicznego węgla ile wszystkie lasy deszczowe. We współczesnych oceanach wśród fitoplanktonu okrzemki – bo o nich mowa – są organizmami, które osiągnęły największy sukces.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Mają w nauce wady i zalety. Z jednej strony są luki w wykształceniu. Z drugiej – inne umiejętności, które mogą pomóc.
Przejdź do artykułu
Słowa kluczowe błyski światła gamma

Abstrakt

Rakietę Długi Marsz-2F (chin. Chang Zheng-2F), która wyniosła na orbitę okołoziemską nową chińską stację kosmiczną Tiangong-2 (TG-2), wystrzelono 15 września z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan w Chinach. Na pokładzie jest detektor eksperymentu POLAR, w którego przygotowaniu brali udział polscy naukowcy.
Przejdź do artykułu
Słowa kluczowe proszki owocowe

Abstrakt

O kolorach posiłków, tajemnicy suszenia oraz przymusie dla producentów mówi dr Anna Michalska z Instytutu Rozrod Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Polskę musimy uznać za kraj mało znaczący w kontekście globalnych nowości. Czy i my będziemy zważać na cenę czasu dostarczenia wiedzy?
Przejdź do artykułu
Słowa kluczowe wody oceaniczne

Abstrakt

Mimo wieloletnich badań wciąż nie znamy wszystkich zależności pomiędzy poszczególnymi składowymi klimatu. Możliwe, że cyrkulacja wód oceanicznych ma dużo większe znaczenie, niż przypuszczaliśmy do tej pory.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Widać, że wszystkie niedawne prognozy dotyczące są w dużym stopniu chybione i pewne nie jest wojna to już raz na zawsze miniona przeszłość – mówi idei oraz socjolog, emerytowany prof. UW, członek lepszej przyszłości świata już nawet to, że zimna Jerzy Szacki, historyk rzeczywisty PAN.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Ewa, Anna, Maryla, Agata, Maria, Wanda. To one są odpowiedzialne za wszystko, co dzieje się w Świerku. Być może niedługo do tej listy zostanie dopisane kolejne imię.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Człowiek zaczął wpływać na klimat od początku ery przemysłowej, która rozbudziła apetyty ludzi na lepsze życie.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Mapowanie globalnej aktywność burzowej w skalach czasowych od minut aż do wielu lat, co odgrywa ważną rolę w pomiarach i prognozowaniu efektu cieplarnianego. Weryfikacja modeli wpływu różnych form aktywności Słońca na stan dolnych warstw jonosfery. To m.in. umożliwia na Ziemi system WERA. Kiedy przyjdzie czas, sprawdzi się także na Marsie.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

Żeby dowiedzieć się, co w przeszłości wpływało na wahania poziomu mórz, trzeba pojechać w góry – Alpy albo Tatry. One bowiem w dawnych epokach geologicznych były dnem oceanu.
Przejdź do artykułu

Abstrakt

O tym, jak naukowcy współpracują z obywatelami i co to daje obu stronom, rozmawiamy z prof. Janem Marcinem Węsławskim z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
Przejdź do artykułu

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji