Search results

Filters

  • Journals
  • Authors
  • Contributor
  • Keywords
  • Date
  • Type

Search results

Number of results: 65
items per page: 25 50 75
Sort by:

Abstract

Naukowcy specjalizują się w coraz węższych dziedzinach i często trudno się zrozumieć fizykowi cząstek elementarnych z fizykiem półprzewodników, a tym bardziej fizykowi z biologiem czy lekarzem. Dlatego prace interdyscyplinarne są trudne. A jednak czasem się udają. Na przykład uczonym z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.
Go to article
Keywords wody oceaniczne

Abstract

Mimo wieloletnich badań wciąż nie znamy wszystkich zależności pomiędzy poszczególnymi składowymi klimatu. Możliwe, że cyrkulacja wód oceanicznych ma dużo większe znaczenie, niż przypuszczaliśmy do tej pory.
Go to article

Abstract

Chociaż dostęp do wiedzy i swoboda prowadzenia prac naukowych są obecnie znacznie większe niż kilkadziesiąt lat temu, do ideału ciągle nam daleko.
Go to article

Abstract

Dziesiątki korytarzy. Tysiące schodów. Sale i salki. Gabinety i pracownie. Nisze, zakątki i zakamarki. Tutaj siebie można zgubić. Za to znaleźć taką ilość wiedzy, jakiej gdzie indziej próżno szukać. Pałac Staszica.
Go to article

Abstract

Wygląda na to, że uczeni są dziś niepodlegli, mogą zajmować się, czym chcą, i ogłaszać, co im rozum dyktuje. A jednak...
Go to article

Abstract

Pomiar kosmicznych odległości jest jednym z najważniejszych, najbardziej pasjonujących i najtrudniejszych zadań współczesnej nauki. Pozwala nie tylko poznać fizyczne rozmiary Wszechświata, lecz także zbadać, jak jest zbudowany i jak ewoluuje. Wskazuje również, ile energii emitują badane obiekty, i pomaga w określaniu ich natury.
Go to article

Abstract

Fuga i sonata to kunsztowne struktury muzyczne. Czy da się je przełożyć na dzieła malarskie? Odpowiedzi szukał Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.
Go to article

Abstract

Badania paleontologiczne obejmują nie tylko skamieniałe kości, lecz również tkanki miękkie takie jak naczynia krwionośne. Dzięki zastosowaniu nowych metod możemy poznać budowę wewnętrzną triasowych kręgowców.
Go to article
Keywords historia polityka

Abstract

Kto i w jaki sposób rozmawiał przed wiekami o polskiej polityce? Jaki był język dyskursu, do jakich wartości się odwoływał? I jakie państwo opisywał?
Go to article
Keywords neurobiologia stres

Abstract

O tym, jak na organizm wpływa przewlekły stres, mówi dr Emilia Rejmak-Kozicka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Go to article

Abstract

O tym, jak Polacy postrzegają swoją wolność, mówi prof. dr hab. Krystyna Skarżyńska z Instytutu Psychologii PAN.
Go to article

Abstract

O działalności Polskiego Instytutu Studiów Zaawansowanych, który rozpoczął działalność w strukturach Polskiej Akademii Nauk 2 stycznia, mówi jego dyrektor prof. Przemysław Urbańczyk
Go to article

Abstract

O Polskiej Stacji Polarnej Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie mówi dr hab. Piotr Głowacki z Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN, którym kierował przez 15 lat.
Go to article

Abstract

O tym, co dziś pozostało po ideałach rewolucji obyczajowej lat 60. XX w., mówi prof. zw. dr hab. Wojciech Burszta z Instytutu Slawistyki PAN.
Go to article

Abstract

Dlaczego badamy polarne regiony Ziemi? Odpowiedź jest taka sama jak na typowe pytanie, dlaczego alpinista chodzi w góry: „Bo one są!”. A na dodatek okolice biegunów są bardzo ważne dla całej planety. Także dla naszego kraju.
Go to article

Abstract

O Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego mówi dr hab. Robert Bialik, kierownik Zakładu Biologii An tarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
Go to article
Keywords historia

Abstract

Czy Rzeczpospolita w XVIII w. mogła się uratować? Czy gdyby nie doprowadzono do wykluczenia niektórych warstw społecznych, mogłoby nie dojść do rozbiorów?
Go to article
Keywords socjologia

Abstract

Otym, jak funkcjonuje w Polsce społeczeństwo obywatelskie i czy jego rozwojowi sprzyja Internet, mówi dr Artur Kościański z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Go to article

Abstract

Integracja badań polarnych w Polsce w ramach Komitetu Badań Polarnych PAN, Polskiego Konsorcjum Polarnego i Centrum Studiów Polarnych KNOW to sukces krajowego środowiska polarnego. Dzięki niej możliwe było wypracowanie Strategii Polskich Badań Polarnych (SPBP).
Go to article

Abstract

O psychologicznych konsekwencjach długotrwałego pobytu na stacji polarnej mówi dr Agnieszka Skorupa z Uniwersytetu Śląskiego.
Go to article

Abstract

O pochodzeniu, umiejętnościach i inteligencji psów nierasowych mówi prof. dr hab. Wiesław Bogdanowicz z Instytutu Zoologii PAN.
Go to article
Keywords zoologia

Abstract

O „niewoli” zwierząt trzymanych w ogrodach zoologicznych mówi dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego zoo.
Go to article

Abstract

Dla wielu ludzi Arktyka to nie chwilowy przystanek, ale dom. Naukowcy muszą więc odpowiedzieć nie tylko na pytanie, co ona znaczy dla świata, ale i jak świat może pomóc jej mieszkańcom.
Go to article

This page uses 'cookies'. Learn more