Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Data

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 3
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Badania próbek wody pochodzących z ujęć wodociągowych 10 miast miały na celu ocenę jakości wód podziemnych na obszarze gminy Gogolin. Zmiany 17 parametrów składu fizyczno- chemicznego wód analizowano zgodnie z polskimi standardami. Jakość wód podziemnych oszacowano na podstawie porównania uzyskanych wyników zarówno z wartościami granicznymi Polskich Norm dla wody do picia, jak i z kryteriami klasyfikacji zwykłych wód podziemnych na potrzeby monitoringu. Stwierdzono, że wody pobrane z każdego ujęcia spełniają wymagania stawiane wodom przeznaczonym do picia i na potrzeby gospodarcze. Stężenia większości parametrów wskazywały na wody najwyższej (klasa Ia) i wysokiej (klasa Ib) jakości. Zaobserwowano także wpływ czynników antropogenicznych na stan czystości wód podziemnych. Sporadyczne przekroczenia wartości granicznych odnotowano dla następujących wskaźników: azotu azotanowego - max. o 50% w Obrowcu i 20% w Choruli, siarczanów - 19% w Kamieniu Śląskim, żelaza - 100% w Górażdżach.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Izabela Czerniawska-Kusza

Abstrakt

Biorąc pod uwagę fakt, iż programy monitoringu jakości wód w Polsce oparte są w większości na parametrach fizyczno-chemicznych i systemie saprobów, istotnym jest oszacowanie możliwości zastosowania metody indeksu biotycznego w ocenie jakości wód. Badania prowadzono na rzece Ścinawa Niemodlińska (woj. opolskie). Próbki makrobezkręgowców bentosu pobierano z siedmiu stanowisk dwukrotnie w roku 1999. Na podstawie wyników analizy jakościowej i ilościowej zespołu makrobezkręgowców obliczano Belgijski Indeks Biotyczny, jako przykład zastosowania indeksu biotycznego. Wartości BBI wskazywały na niski, lecz zróżnicowany pomiędzy poszczególnymi stanowiskami, poziom zanieczyszczenia badanego akwenu.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Izabela Czerniawska-Kusza

Abstrakt

Krzem, jeden z ważniejszych pierwiastków dla okrzemek, jest często poza głównym nurtem zainteresowań w czasie badań wód powierzchniowych. W ostatnim dziesięcioleciu wicie związków krzemu z detergentów trafiło do wód powierzchniowych wraz ze ściekami komunalnymi. W niniejszej pracy opisano wpływ krzemianów oraz detergentów krzemianowych na wielkość produkcji pierwotnej oraz ilość wytworzonej biomasy. Testy wykazały, że detergenty zawierające krzemiany zwiększały produkcję biomasy oraz miały wpływ na produkcję pierwotną
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tomasz Ciesielczuk
ORCID: ORCID
Izabela Czerniawska-Kusza

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji