Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 5
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

W roku 2002 przeprowadzono badania wpływu wycieku gazu ziemnego (GZ 50), wskutek awarii gazociągu średniego ciśnienia 63 PE, która miała miejsce w listopadzie 2000 r., na właściwości gleb, stan fizjologiczny roślin i skład wody gruntowej na terenie działki rekreacyjno-wypoczynkowej we Włocławku. Do badań pobrano próbki glebowe z ośmiu odwiertów glebowych z głębokości 0-20, 20-40, 60-80 i 100-120 cm oraz próbki wody gruntowej i materiału roślinnego tj. obumarłych igieł żywotników szmaragdowych i złocistych. Aktualną ocenę zmian w środowisku glebowym oparto na parametrach pośrednich, które uległy zmianie po około dwuletnim okresie od wystąpienia awarii, takich, jak: odczyn gleb, całkowita zawartość siarki, właściwości redukcyjne gleb i aktywność dehydrogenaz. W rezultacie awarii nastąpiło głównie zachwianie równowagi dynamicznej w fazie gazowej gleb. Wyniki badań właściwości i składu gleb wykazały, że ulatniający się gaz spowodował wystąpienie warunków redukcyjnych i zakłócenie aktywności mikrobiologicznej i enzymatycznej. Warunki redukcyjne i niedobór tlenu wywołały negatywny wpływ na roślinność, co przejawiło się w skrajnych przypadkach wypadaniem roślin (żywotników). Stwierdzono również utrzymujący się i wskazujący na zanieczyszczenie poziom metanu i tetrahydrotiofenu w wodzie gruntowej.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Halina Dąbkowska-Naskręt

Abstrakt

Przedstawiono podstawy bioluminescencji oraz przykłady stosowania biotestów wykorzystujących naturalną luminescencję bakterii do oceny efektów skażenia i remediacji środowiska. Uwzględniono osiągnięcia ostatnich ośmiu lat i nowe spojrzenie na stosowanie szybkich biotestów w badaniach toksyczności wód, ścieków, osadów i gleb.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Beata Cwalina
Anna Wiącek-Rosińska

Abstrakt

W pracy badano zależność pomiędzy aktywnością dehydrogenaz a zawartością wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w glebie użyźnionej osadem ściekowym. Osad ściekowy wprowadzano do gleby lekkiej w następujących dawkach: 30 Mg/ha, 75 Mg/ha, 150 Mg/ha, 300 Mg/ha oraz 600 Mg/ha. Zawartość WWA w badanym materiale była proporcjonalna do zastosowanej dawki osadu ściekowego. Użyźnienie gleby osadem ściekowym stymulowało również aktywność dehydrogenaz. Wraz z upływem czasu obserwowano stopniowy spadek jej aktywności. Wyliczone współczynniki korelacji pomiędzy aktywnością dehydrogenaz, a zawartością WWA wykazały, że dodatek osadu ściekowego (o zawartości WWA - 5712 μg/kg) miał stymulujący wpływ na aktywność dehydrogenaz przy dawkach 75 i 150 Mg/ha.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Stanisław Baran
Elżbieta J. Bielińska
Patryk Oleszczuk
Ewa Baranowska
Słowa kluczowe biodegradation inoculum pH

Abstrakt

Przeprowadzono badania nad możliwością zastosowania bakterii zaadaptowanych do wysokich stężeń produktów naftowych do biodegradacji oleju w glebie o różnych wartościach pH (5,0; 7,0; 9,0) Stwierdzono, że proces biodegradacji zachodzi przy wszystkich badanych wartościach pH - zarówno w glebie z mikroflorą autochtoniczną jak i z dodatkiem szczepionki. Po 21 dniach w glebie szczepionej redukcja oleju wynosiła 40% (±1,63%) w glebie kwaśnej, 42% (±0,82%) w glebie o pH obojętnym i 31% (±1,41%) w glebie o pl-I 9, zaś po 42 dniach spadek zawartości oleju przy wszystkich badanych pH wynosił około 60% (± 1,63%). W próbach kontrolnych w tym czasie (42 dni) uzyskano średnio 49% (±1,63%) ubytek produktów naftowych. Dodatek szczepionki wpływał, zatem na zwiększenie efektywności tego procesu o około I 0%.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Hanka Boszczyk-Maleszak
Anna Zabost
Ewa Bieszkiewicz

Abstrakt

Celem pracy było określenie wpływu szczepionek, zawierających grzyby keratynolityczne auto- lub allochtonicznego pochodzenia, na stopień usunięcia węglowodorów ropopochodnych z gleby pokrytej i nie pokrytej włosami. Włosy stanowiły podstawowy substrat odżywczy dla grzybów kerarynolirycznych i innych drobnoustrojów glebowych. Najwyższy ubytek węglowodorów stwierdzono w glebie zaszczepionej grzybami autochtonicznymi. Wynosił on 63,7 i 76,6% TPH odpowiednio w glebie z włosami i bez włosów. Najniższy stopień usunięcia zanieczyszczeń ropopochodnych zaobserwowano w glebie nie zaszczepionej grzybami (60, 1%), identyczny dla próbek z włosami i bez włosów. Pod wpływem szczepionek zaszły istotne zmiany w składzie gatunkowym grzybów keratynolitycznych w glebie.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Wioletta Przystaś
Krzysztof Ulfig
Korneliusz Miksch
Aleksandra Witała
Jerzy Szdzuj

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji