Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 3
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Artykuł został poświęcony wydawanemu przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Wilnie „Ateneum Wileńskiemu”. Pismo skoncentrowane na historii dawnych ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego ukazywało się w latach 1923–1939 przy finansowym wsparciu Wydziału Nauki Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Periodyk o charakterze regionalnym, odegrał znaczącą rolę w upowszechnianiu badań z zakresu historii politycznej, prawa, kultury, historii społeczno-gospodarczej i źródłoznawstwa Litwy XIV–XIX w. Rocznik był jednym z wiodących pism naukowych w Polsce, a zawarte w nim prace zachowały w wielu przypadkach swą naukową wartość.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Paweł Sierżęga

Abstrakt

Celem podstawowym niniejszego artykułu jest przedstawienie genezy, historii, profilu oraz misji katolickiego tygodnika „Dzwon Niedzielny”, wydawanego w Krakowie w latach 1925–1939. W tym celu w ramach badań zastosowana została metoda analizy krytycznej źródeł historycznych oraz metoda jakościowa odpowiadająca bada-niom prasoznawczym. Podjęto także próbę sprawdzenia, czy założenia programowe i misyjne pisma zostały zrea-lizowane. W związku z tym przeprowadzono analizę korpusu od strony językowej w zakresie słów kluczowych, frekwencyjności słów, kolokacji oraz słownictwa charakterystycznego. Za korpus posłużyły nagłówki artykułów zasadniczych wszystkich numerów w liczbie 765. Analiza ta przeprowadzona została za pomocą narzędzia korpu-somat.pl. Wykazała ona, że redakcja w znacznej mierze realizowała cele i założenia programowe. Uwzględnione w pierwszych numerach posłannictwo tygodnika było widoczne w kolejnych latach jego funkcjonowania. Redakcja na pierwszym miejscu stawiała wychowywanie społeczeństwa w duchu katolicyzmu, a także patriotyzmu i przywią-zania do wspólnoty.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marta Woźniak
1

  1. Instytut Mediów, Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie ul. Franciszkańska 1 PL 31-004 Kraków

Abstrakt

W artykule podjęto charakterystykę zawartości wydanego w 1937 r. czasopisma „Feniks”. Pismo to animowane przez filozofów, miało charakter ezo-teryczny, na jego teść składały się rozprawy naukowe oraz teksty beletrystyczne. Najaktywniejszym z jego autorów był Wacław Liwski, ezoteryk warszawski, „związany” z W.S. Reymontem.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Dorota Samborska-Kukuć
1
ORCID: ORCID

  1. Instytut Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytet Łódzki ul. Pomorska 171/173 PL 90-236 Łódź

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji