Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 4
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Artykuł poświęcony został nordyckiemu kraju na wyspie, o którym słyszymy głównie z powodu erupcji wulkanów. W artykule, napisanym pod wpływem wrażeń i fascynacji naocznie poznanej Islandii i przestrzeni jej stolicy, przedstawiono rys historyczny osadnictwa od początku jego istnienia i zaprezentowano kilka ważniejszych obiektów związanych z historią i przestrzenią urbanistyczną Reykjaviku, stolicy jednej z najpiękniejszych wysp na świecie.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Małgorzata Doroz-Turek

Abstrakt

Przesunął się zakres zadań i obowiązków architektów: z projektantów obarczonych odpowiedzialnością za kształt i sprawność architektury, na reżyserów (animatorów) przestrzeni miejskiej odpowiedzialnych za prawidłowy i niezakłócony przebieg spektaklu dziejącego się w przestrzeni urbanistycznej, jako nieustannego, symultanicznego i bezantraktowego ciągu wzajemnie się generujących scen życia Miasta. Architektura, a raczej tkanka miejska stała się scenografią dla synergicznych działań holistycznych/wielokierunkowych podtrzymujących życie mieszkańców i usprawniających użytkowanie. Programiści, reżyserzy, animatorzy kultury, gospodarze miast, oddolne inicjatywy mieszkańców, możni inwestorzy – wszyscy ci organizatorzy przestrzeni miejskiej mają wyrównane racje w ARANŻOWANIU PRZESTRZENI URBANISTYCZNEJ. Czy miasto jeszcze potrzebuje architektów?
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Małgorzata Mizia

Abstrakt

26 VI 2010 roku upłynęło 100 lat od urodzin Macieja Nowickiego, wybitnego polskiego architekta i humanisty. Nowicki przyszedł na świat w klasycznej rodzinie “wysadzonych z siodła” – w Czycie w Kraju Zabajkalskim. 31 VIII tego samego roku minęło 60 lat od tragicznej, przedwczesnej śmierci Nowickiego w katastrofie lotniczej - także z dala od kraju, nad deltą Nilu, w drodze z Indii do Ameryki. Te dwie rocznice przyczyniły się do zainteresowania zjawiskiem twórczości Nowickiego; ukazało się kilka publikacji, a w listopadzie 2010 zorganizowano konferencję naukową w Warszawie (ZG SARP, W Arch. PW, Wydawnictwo RAM). Jednak, z uwagi na rozproszenie spuścizny, dekady programowego milczenia po jego wyjedzie z kraju w 1945 r., trudne do niedawna kontakty z USA i Indiami, gdzie działał przez ostatnie lata życia - Maciej (znany także jako Matthew) Nowicki, fenomenalnie utalentowany “architekt dla architektów”, jak trafnie go kiedyś nazwano z racji wyrafinowania i nowatorstwa jego projektów – pozostaje nadal nieznany. Autorka niniejszego eseju poświęciła Nowickiemu dysertację doktorską (Politechnika Krakowska, 2000) i szereg publikacji po polsku i angielsku. Tu – porusza kwestię rozwoju twórczości Nowickiego, tak teoretycznej jak i projektowej. Omawia pokrótce powstałą w Polsce wizję odbudowy śródmieścia Warszawy (1945), jak i projekt pierwszego dachu wiszącego (hiperboloidy parabolicznej) dla Areny w Raleigh w Karolinie Północnej (1949). Następnie, dyskutuje szerzej „marzenie architekta”: plan i koncepcję architektoniczno - urbanistyczną Chandigarh, nowej stolicy Pendżabu (Indie, 1950) autorstwa Nowickiego ( przy współpracy Alberta Mayera). Po przedwczesnej śmierci Polaka projekt przejęty został przez zespół Le Corbusiera, z którego osobą jest powszechnie i wyłącznie kojarzone Chandigarh ...

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marta A. Urbańska
Pobierz PDF Pobierz RIS Pobierz Bibtex

Abstrakt

Defining and analysing post-1945 architecture remains a relevant subject. Popularising knowledge about post-war Modernist architecture is a part of building public awareness and our collective identity. Many still- existing specimens of post-war Modernist architecture, particularly those located in smaller cities or towns, have neither been placed under proper conservation nor documentation. Their value is not widely appreciated and their continued existence is threatened. The objective of this paper is to present a major project by Włodzimierz Ściegienny — the Cepelia exhibition pavilions, as well as an unimplemented development plan for the entire exhibition grounds in Częstochowa.
Przejdź do artykułu

Bibliografia


Bal, W. ‘Architektura modernistyczna Szczecina lat 60. i 70. w idei i realizacji’, Wiadomości Konserwatorskie / Journal of Heritage Conservation, 49/2017, pp.142–152.
Błaszczyk, W. (1961), Rezerwat archeologiczny, Cmentarzysko łużyckie, Częstochowa: Muzeum Regionalne w Częstochowie.
Braun, J. (1979), Częstochowa: Urbanistyka i architektura, Warszawa: Arkady, p. 84.
Cymer, A. (2019), Architektura w Polsce 1945–1989, Warszawa: Centrum Architektury Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Haładyj, T. (2018), Dożynki na Jasnej Górze. Historia wystaw rolniczych — w miejscu Cepelii stała grecka kolumnada [online:] https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/1,48725,18710097,dozynki-na-jasnej-gorze-historia-wystaw-rolniczych-w-1946.html (accessed: 24.01.2021).
Kaczmarska, K. ‘Budynek Cepelii jako przykład architektury modernistycznej’, Rocznik Muzeum Częstochowskiego, 18/2018, p. 55.
Malec-Zięba, E. (2020), ‘Korelacja architektury i sztuki w twórczości Włodzimierza Ściegiennego’, Państwo i Społeczeństwo, 3/2020.
Syska, A. (2020), Spodek w Zenicie, Warszawa: NIAiU.
Springer, F. (2011), Źle urodzone, Reportaże o architekturze PRL-u, Kraków: Karakter, p. 7.
Springer, F. (2016), Księga zachwytów, Warszawa: Agora, pp. 345–347.
Ściegienny, K. (2005), Ars longa vita brevis, Częstochowa: Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.
Ściegienny, K. (2011), Ad futuram rei memoriam, Częstochowa: Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.
Stelmach, B., Andrzejewska-Batko, K. (ed.) (2019), Tożsamość. 100 lat polskiej architektury, Warszawa: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki.
Steinhagen, D. (2017), Po 40 latach Cepelia żegna się z Częstochową i budynkiem w III Alei [online:] https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,22172370,po-40-latach-cepelia-zegna-sie-z-czestochowa-i-budynkiem-w-iii.html (accessed: 24.01.2021).
Szczodrowska, M., Nasze spotkania. Architekt, artysta malarz, grafik. Rozmowa z Włodzimierzem Ściegiennym, „Życie Częstochowy” 119, 20 May 1984 (Ściegienny’s archives).
Wąsek, H. (2017), Stowarzyszenie architektów w Częstochowie. Zarys historii, Częstochowa: SARP Oddział w Częstochowie, p. 14.
Woźniczka, Z. (2007), ‘Częstochowa w latach siedemdziesiątych’, [w:] Kersten, K.(ed.) Częstochowa: Dzieje miasta i klasztoru jasnogórskiego, vol. 4. Dzieje miasta i klasztoru po 1945, Częstochowa: Urząd Miasta Częstochowy, p. 261.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Emilia Malec-Zięba
1
ORCID: ORCID

  1. Andrzej Frycz Modrzewski Krakow University, Faculty of Architecture and Fine Arts

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji