Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 5
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Dzięki zastosowaniu modeli matematycznych uzyskano rozwiązania problemów społecznych, jednak ich praktyczne zastosowanie jest kontrowersyjne, mówi prof. Piotr Dworczak, wykładowca na wydziale ekonomii Uniwersytetu Northwestern.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Piotr Dworczak
1

  1. Uniwersytet Northwestern

Abstrakt

Dzięki specjalnym modelom możemy przewidzieć reakcje gatunków na zmiany klimatyczne.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Katarzyna Sękiewicz
1

  1. Zakład Biogeografii i SystematykiInstytut Dendrologii PAN w Kórniku

Abstrakt

Uczenie maszynowe zmieniło podejście do analizy danych i jest odpowiedzią na postępujący przyrost objętości i złożoności danych podlegających analizie.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Łukasz Pawlik
1
Marcin K. Dyderski
2

  1. Wydział Nauk PrzyrodniczychUniwersytet Śląski w Katowicach
  2. Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Naukw Kórniku

Abstrakt

Matematyczne modele prognostyczne mają zastosowanie w przemyśle spożywczym. Zapobiegają stratom i marnotrawstwu żywności i przyczyniają się do oszczędzania zasobów.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Elżbieta Rosiak
1

  1. Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiegow Warszawie

Abstrakt

Badania mające na celu ekonomicznie uzasadnione zwiększenie przepustowości istniejących linii elektroenergetycznych i ulepszenia w ich projektowaniu są obecnie aktualne. Oprócz dobrze znanych metod projektowania wpływających na przepustowość linii przesyłowej, istnieją inne znaczenia, które mogą wpływać na jej moc naturalną, która jest bezpośrednio związana z przepustowością. Dlatego celem niniejszego badania było znalezienie możliwych metod zwiększenia mocy naturalnej i ocena ich skuteczności w rzeczywistych konfiguracjach. Analizowane czynniki obejmują: zastosowanie przewodów o ulepszonych parametrach, wpływ liczby komponentów w fazie, odstęp fazowy, obecność warstwy izolacyjnej na przewodach. Podstawą podejścia metodologicznego w tym badaniu jest jakościowe połączenie metod systematycznej analizy sposobów zwiększenia przepustowości linii elektroenergetycznych z analitycznym badaniem perspektyw ich wpływu na opór falowy w celu zwiększenia mocy naturalnej linii. Przeprowadzone badania pozwoliły określić łączny wpływ analizowanych czynników na zwiększenie zdolności przesyłowych oraz wyznaczyć najbardziej optymalną konfigurację z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Na podstawie wyników obliczeń mocy naturalnej konfiguracji, sformułowano wnioski dotyczące istotności wpływu każdego z powyższych czynników oraz określono efekt ekonomiczny ich implementacji w zintegrowanym systemie elektroenergetycznym. Udoskonalenie tej metodyki, w dalszej perspektywie, może posłużyć jako narzędzie do obliczania konfiguracji pod kątem przydatności ekonomicznej i technicznej lub stanowić podstawę do dalszej identyfikacji czynników wpływających na zdolności przesyłowe linii elektroenergetycznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Nataliya Komenda
1
ORCID: ORCID
Vladyslav Volynets
1
ORCID: ORCID
Iryna Hrytsiuk
1
ORCID: ORCID
Irina Bandura
1
ORCID: ORCID
Mykola Romaniuk
1
ORCID: ORCID

  1. Department of Electrical Engineering, Lutsk National Technical University, Lutsk, Ukraine

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji