Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 18
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Problem badawczy podjęty w artykule dotyczy dostosowania tradycyjnych modeli kalkulacji kosztu kapitału własnego do specyfiki przedsiębiorstw górniczych. Rozwiązania znane z literatury nie dają racjonalnych wyników. Wynika to z unikatowości działalności przedsiębiorstw górniczych, w przypadku której występuje brak możliwości odniesienia do typowych sytuacji rynkowych. Celem artykułu jest wskazanie takich rozwiązań, które umożliwiają uzyskanie racjonalnych i miarodajnych wyników. Jedną z propozycji jest zmodyfikowana metoda Famy-Frencha. W artykule przetestowano ją kalkulując koszt kapitału w wybranym przedsiębiorstwie górniczym. Problem kalkulacji kosztu kapitału jest szczególnie ważny w obszarze oceny efektywności projektów inwestycyjnych. Koszt kapitału znajduje zastosowanie jako stopa dyskontowa w dynamicznych miarach efektywności, ukierunkowanych na wzrost wartości ekonomicznej.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marian Turek
Aneta Michalak

Abstrakt

W ostatnich dekadach coraz większą popularność wśród metod oceny ekonomicznej i analizy ryzyka projektów inwestycyjnych zdobywa analiza opcji rzeczowych. Metoda ta umożliwia wycenę tzw. elastyczności decyzyjnej mieszczącej w sobie możliwości odkładania inwestycji w czasie oraz modyfikację przyjętych pierwotnie strategii operacyjnych, dzięki czemu w wyniku analizy otrzymuje się wartości przedsięwzięć wyższe niż uzyskiwane w klasycznych metodach dyskontowych - bardziej zbliżone do wartości rynkowych. W zależności od typów, układu opcji, kolejności ich występowania wartość elastyczności może mieć bardziej lub mniej istotne znaczenie. Popularne metody wyceny opcji rzeczowych wykorzystują stanowiące aproksymację ciągłego procesu stochastycznego schematy kratownicowe, w tym najbardziej znane - podejście dwumianowe. Na podejściu tym bazuje metodyka wyceny stosująca tzw. założenie MAD. Artykuł przedstawia sposób wyceny górniczego przedsięwzięcia inwestycyjnego obejmującego trzy, występujące równolegle, opcje rzeczowe: opcję rozszerzenia skali projektu, zmniejszenia zakresu prowadzonych operacji i likwidacji przedsięwzięcia.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Piotr Saługa

Abstrakt

Prezentowany artykuł dotyczy problematyki wyceny niezagospodarowanych złóż kopalin, z których wydobyte surowce nie mogą być sprzedawane na szerokim rynku w stanie nie przetworzonym, a ich konwersja na produkty rynkowe wymaga budowy zakładów nie mieszczących się w zakresie najszerzej nawet pojmowanej działalności górniczej. W praktyce chodzi tutaj głównie o złoża węgla brunatnego oraz wapieni i margli dla przemysłu cementowego. Trudność w ich wycenie wynika zasadniczo z dwóch okoliczności: działalność polegająca na ich eksploatacji będzie zawsze prowadzona w ramach duopolu z elektrownią lub cementownią oraz charakteryzuje je długotrwałość procesu przygotowania do eksploatacji. W konsekwencji z czterech rekomendowanych przez Kodeks POLVAL dla złóż niezagospodarowanych metod wyceny jedyną, która w praktyce może zostać wykorzystana, pomimo wielu ograniczeń, jest metoda opcji realnych.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Robert Uberman

Abstrakt

Prezentowany artykuł dotyczy możliwości i celowości wykorzystania podejścia kosztowego do wyceny aktywów geologiczno-górniczych. Autor koncentruje się na AGG Typu I i II tj. związanych z pracami geologiczno- poszukiwawczymi oraz dokumentowaniem złoża kopalin, upatrując w nich właśnie obszaru zastosowania omawianego podejścia. Analiza obejmuje trzy najczęściej wykorzystywane metody wyceny: wartości szacunkowej, wielokrotności wydatków na prace geologiczne oraz Killburn'a, wskazując ich zalety, wady oraz potencjalne błędy w ich stosowaniu. W konkluzji autor wskazuje obszary, w których zastosowanie wyżej wymienionych metod znajduje uzasadnienie i pozwala na osiągnięcie wartościowych wyników wyceny.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Robert Uberman

Abstrakt

The purpose of this paper is to compare two approaches applied in property valuation: artificial neural networks and spatial regression. Despite the fact that artificial neural networks are often the first choice for modeling in the big data era, spatial econometrics methods offer incorporation of information on dependences between multiple objects in the studied space. Although this dependency structure can be incorporated into artificial neural network via feature engineering, this study is focused on abilities of reproducing it with machine learning method from crude coordinate data. The research is based on the database of 18,166 property sale transactions in Warsaw, Poland. According to this study, such volume of data does not allow artificial neural networks to compete in reflecting spatial dependence structure with spatial regression models.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Damian Przekop
1

  1. Warsaw School of Economics, Poland

Abstrakt

Złoża kopalin stanowią rodzaj aktywów, których wycena może być realizowana w bardzo zróżnicowany sposób. Metody i procedury takiej wyceny najczęściej stosowane są w odniesieniu do złóż z wyznaczonymi zasobami typu mineral reserves (wg klasyfikacji CRIRSCO), znacznie rzadziej i zazwyczaj wyłącznie z zastosowaniem podejścia porównawczego w przypadku złóż niezagospodarowanych na wstępnym etapie rozpoznania (z zasobami typu mineral resources).

W Polsce znaczna część złóż kopalin, głównie energetycznych, metalicznych i chemicznych, jest objęta tzw. własnością górniczą Skarbu Państwa. W chwili obecnej brakuje spójnego i przemyślanego zarządzania tymi złożami. Odpowiednia metodyka wyceny tych złóż, będących na różnym etapie rozpoznania, niekiedy także zagospodarowania, powinna być jednym z kluczowych elementów takiego zarządzania. Skarb Państwa z reguły rozporządza prawem własności górniczej przez „ustanowienie” użytkowania górniczego w formie umowy, z ustaleniem wynagrodzenia za to ustanowienie. Zasady ustalania wynagrodzenia za ustanowienie użytkowania górniczego są określane na podstawie wewnętrznego nieformalnego dokumentu Ministerstwa Środowiska z bardzo uproszczonymi zasadami ustalania tego wynagrodzenia, w bardzo ograniczonym stopniu związanymi z rzeczywistą wartością złoża, która poza tym jest zmienna w czasie. A wymiar tej opłaty powinien mieć jak najbliższy związek z wartością złoża wycenianą na dany moment, z uwzględnieniem obecnych uwarunkowań m.in. technologicznych, środowiskowych, formalnoprawnych, a w szczególności rynkowych. Wycena złóż kopalin objętych własnością górniczą, poza bieżącymi potrzebami w zakresie ustalania podstawy wynagrodzenia za ustanowienie użytkowania górniczego, powinna służyć także do corocznego ustalania wartości tych złóż jako elementu mienia Skarbu Państwa i przedstawiania jej wyników jako elementu Sprawozdania o stanie mienia Skarbu Państwa.

Jest sprawą otwartą, czy metodyka wyceny omawianych zasobów powinna bazować na przyjętych i powszechnie stosowanych rozwiązaniach wyceny złóż kopalin dla celów obrotu gospodarczego, czy też na słabo do tej pory rozwiniętej metodyce wyceny złóż jako elementu planowanego systemu Zintegrowanych Środowiskowych i Ekonomicznych Rachunków Narodowych. Artykuł prezentuje najważniejsze elementy obydwu podejść metodycznych. Wydaje się, że wskazane byłoby w tym przypadku wykorzystanie wybranych elementów każdego z tych podejść.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Krzysztof Galos

Abstrakt

Przedmiotem artykułu są problemy dotyczące zasad i sposobów ustalania wynagrodzenia za użytkowanie górnicze. Przeanalizowano obecnie obowiązujące przepisy prawa, regulującego zawieranie umów o użytkowanie górnicze złóż będących własnością Skarbu Państwa (stanowiących tzw. własność górniczą). Scharakteryzowano zasady i sposoby (algorytmy) stosowane przez właściciela złóż dla ustalenia wynagrodzenia za przekazanie tych złóż w użytkowanie górnicze. Wskazano, że kluczowe, stosowane w praktyce wzory nie wynikają wprost z zapisów prawa co budzi szereg uzasadnionych wątpliwości i niesie przedstawione w skrócie zagrożenia. Ponadto wskazano, że istnieje druga kategoria złóż będących własnością Skarbu Państwa, jednak nie jako własność górnicza ale konsekwencja posiadania przez niego szeregu nieruchomości, z prawem do złóż kopalin wynikającym pierwotnie z Kodeksu Cywilnego. Przeprowadzono ich analizę porównawczą zasad i algorytmów ustalania opłat za ustanowienie użytkowania górniczego z jednej strony oraz opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowych położonych na złożach kopalin należących do Skarbu Państwa i samorządu terytorialnego. Przedstawiono argumenty przemawiające za daleko posuniętą harmonizacją obu analizowanych opłat. Oznacza to, że punktem wyjścia dla ich wyznaczenia powinna być wartość rynkowa złoża, a nie nawet najbardziej skomplikowany wzór o charakterze uniwersalnym. Wycena złóż kopalin jest procesem złożonym wymagającym kompetencji w kilku dziedzinach: geologii, górnictwa i finansów. W konsekwencji powinny mieć zastosowanie wytyczne Polskiego Kodeksu Wyceny Złóż Kopalin (POLVAL), które definiują zarówno sam proces przeprowadzania wycen jak i osoby kompetentne do ich przeprowadzania. Końcowym wynikiem analizy są propozycje nowelizacji przepisów i oparcia ustalania wynagrodzenia za użytkowanie górnicze na podstawie wartości rynkowej złoża kopaliny. W podsumowaniu sformułowano wnioski i postulaty.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Ryszard Uberman
Robert Uberman

Abstrakt

Prezentowany artykuł zawiera analizę wyzwań metodologicznych wynikających z praktyki wycen Aktywów Geologiczno-Górniczych (AGG) wykonywanych przez Taksatorów Złóż Kopalin (TZK). Opiera się on na bazie danych zawierających charakterystykę ponad 100 wycen wykonanych w latach 2008–2015. Omówiono w nim przede wszystkim problemy wynikające z preferencji wielu uregulowań na rzecz stosowania podejścia porównawczego wskazując, że zachęcają one do dokonywania nieakceptowalnych kompromisów przy wyborze bazy danych transakcji referencyjnych. W przypadku podejścia dochodowego omówiono zagadnienia związane z koniecznością stosowania szacunków oraz przyjmowania arbitralnych założeń. Wskazano, że sama ta okoliczność nie może stanowić argumentu do podważenia wyniku z wyceny, o ile konstrukcja tych szacunków i założeń stanowi spójną całość, a możliwy błąd znalazł odniesienie w stopie dyskonta. Odrębnie omówiono rekomendowane przez autora kierunki zmian w przyszłości. Na zakończenie wskazano na ogromną, pozytywną rolę wprowadzenia Kodeksu POLVAL dla ustrukturyzowania procesu wycen i podniesienia ich jakości.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Robert Uberman

Abstrakt

W artykule rozważa się zagadnienia wartości inwestowanego kapitału, sposobów jego pomiaru i mechanizmów jego przyrostu. Autor zwraca uwagę na istnienie związku pomiędzy wartością kapitału a paradygmatem ekonomii, co ostatecznie wskazuje na istnienie związków pomiędzy efektywnością inwestowania i filozofią ekonomii. Głównym celem artykułu jest zidentyfikowanie istnienia nieprawidłowości w wycenie aktywów przez inwestorów z powodu ich błędnego lub niepełnego rozumienia mechanizmu wzrostu wartości, czego skutki przybrać mogą znaczenie w skali makroekonomicznej.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Michał Mrowiec

Abstrakt

The paper presented intends to fill up a gap in surveying the Hotelling Rule by taking a company based, microeconomic approach based on analyses of annual reports. Using selected data three fundamental hyphothesis are tested:
1) growth rate of margins (“net margins” including a capital charge) per unit realized by mining companies must exceed a rate equal to their cost of capital,
2) output shall follow deviations from the Hotelling growth line,
3) margins shall follow a path set by individually defined expected rate of return.
The analysis was based on 5 leading gold producers, responsible for ca 15–20% of global primary production, all of them public and listed on a stock exchange for the entire period of 2004–2019/2020. As margin shall grow at a rate compensating individual risk of a company in consideration, they shall not be homogenous. At 1st step industry WACC was adopted to calculate a normalized capital charge. The calculations revealed no support for Hotelling Rule. There is no evidence that over a period of above 15 years margins follow any path determined by a growing expotential function, following a compound rate. Subsequently it was checked whether output volume is corrected due to development of actual versus expected (resulting from the Hotelling Rule) margin values. Selected companies were near indifferent to this parameter while taking decisions in area of volumes supplied. Neither there is no evidence of relation between changes in output and margins. Finally, it was checked whether differences between expected and actual margins’ growth paths could be described by a linear function, resulting from consequent adoption of a risk rate component. Here neither any evidence was found. In conclusion no support for the Hotelling rule was identified.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Robert Uberman
1
ORCID: ORCID

  1. Andrzej Frycz Modrzewski Krakow University, Kraków, Poland

Abstrakt

The article deals with issues related to the application of statistical methods used in the valuation process. The proposed algorithm for real estate valuation can be used in the statistical market analysis method in the process of mass appraisal. The algorithm uses a multiple linear regression model. Legal considerations indicate the need for such an algorithm for the determination of the value of representative properties. Due to the large size of the database of comparables, the proposed algorithm can be used only to appraise typical properties. A good statistical model is parsimonious, that is, it uses as few mathematical concepts as possible in a given situation. A model should extract what is systematic in the results observed, allowing for the presence of purely random deviations. The article discusses the basic principles of building a good statistical model. Attention is drawn to the number of market attributes that are entered into the model and the range of their values. As few explanatory variables as possible should be entered into the model to explain the phenomenon under study. Explanatory variables are only those characteristics of the property that differentiate prices in a given market defined and adopted by the appraiser as the basis for valuation. The article highlights the importance of taking into account market changes during the period under study.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Agnieszka Bitner
1
ORCID: ORCID
Małgorzata Frosik
1
ORCID: ORCID

  1. University of Agriculture in Krakow, Krakow, Poland

Abstrakt

The homogenous properties – as flats are – have the set of key features that characterizes them. The area of a flat, the number of rooms and storey number where it is located, the technical state of a building, and the state of the vicinity of the blocks of flats assessed. The database comprises 222 flats with their transaction prices on the secondary estate market. The analysed flats are located in a certain quarter of Wrocław city in Poland. The database is large enough to apply machine learning for successful price predictions. Their close locations significantly lower the influence of clients’ assessments of the attractiveness of the location on the flat’s price. The hybrid approach is applied, where classifying precedes the solution of the regression problem. Dependently on the class of flats, the mean absolute percentage error achieved through the calculations presented in the article varies from 4,4 % to 7,8 %. In the classes of flats where the number of cases doesn’t allow for machine predicting, multivariate linear regression is applied. The reliable use of machine learning tools has proved that the automated valuation of homogenous types of properties can produce price predictions with the error low enough for real applications.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Hubert Anysz
1
ORCID: ORCID
Monika Podwórna
2
Nabi Ibadov
1
ORCID: ORCID
Kunibert Lennerts
3
Kostiantyn Dikarev
4

  1. Warsaw University of Technology, Faculty of Civil Engineering, Al. Armii Ludowej 16, 00-637 Warsaw, Poland
  2. Wrocław University of Science and Technology, Faculty of Civil Engineering , Wyb. Wyspiańskiego 27, 50-370 Wrocław, Poland
  3. Karlsruhe Institute of Technology, Institute of Technology and Management in Construction, Gotthard-Franz-Street 3, 76131 Karlsruhe, Germany
  4. Prydniprovska State Academy of Civil Engineering and Architecture, Department of Construction Technology, 24a, Chernyshevskogo St., Dnipro, 49005, Ukraine

Abstrakt

Praca jest próbą pokazania, w jaki sposób pojęcie acqua (woda) jest konceptualizowane we włoskim dyskursie perswazyjnym dotyczącym zdrowia i urody współczesnych kobiet. Przeprowadzone badania, oparte głównie na pojęciu obrazowania w języku (Langacker) i językowym obrazie świata (Bartmiński), ujawniają szereg aspektów semantycznych i aksjologicznych związanych z analizowanym pojęciem. Na uwagę zasługuje również wartościowanie wody, gdyż pojęcie to w języku generalnie ma neutralny charakter, natomiast w analizowanym korpusie nabiera cech zarówno negatywnych jak i pozytywnych.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Aleksandra Paliczuk
Agnieszka Pastucha-Blin

Abstrakt

In modern conditions of urban development, there is a need to improve the technology for determining the investment attractiveness of urban lands by developing a method and models for assessing its impact, which will be based on the construction of a two-level system of indicators, which will determine the integral investment criterion and develop guidelines for improving the investment attractiveness of urban lands. As a result of the research, the value of the integral indicator of urban land investment attractiveness was determined, which allowed to apply it in the system of normative monetary valuation of urban land and to develop methodological recommendations for improving the efficiency of its investment attractiveness assessment. A method for assessing the investment attractiveness of urban land, as the main element of technology, based on the determination of indicators for assessing the integral criterion for the development of guidelines for improving the urban land investment attractiveness is developed. By the value of the integral criterion, the integral indicators of the potential investment attractiveness of urban lands are determined, considering the changes in the normative monetary value of the lands of settlements and the level of investment attractiveness of the regional centers of Ukraine is determined.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Kostiantyn Mamonov
ORCID: ORCID
Serhii Nesterenko
Yuliia Radzinskaya
Alena Palamar
ORCID: ORCID

Abstrakt

The article is devoted to a topical scientific problem in modern conditions – valuation of land in Ukraine. The imperfection of the existing approaches requires further research on the changing conditions of land use and their impact on land pricing.
A methodology for determining the market value of reclaimed land based on a differentiated assessment of its productivity through crop yields is proposed, taking into account natural and climatic zones and other conditions of a particular region. The basis of the methodology is the application of long-term forecast and a set of forecast and simulation models, in particular the model of area climatic conditions and the model of water regime and water regulation technologies on reclaimed land. At that the crop yield model as a complex multiplicative type model takes into account all main factors influencing crop yield formation: weather, climatic and soil conditions, cultivation techniques, water regime of reclaimed land, etc.
The proposed approaches were tested by the method of large – scale machine experiment using a land plot in the zone of Western Polissya of Ukraine as the example. The obtained results indicate that there is a differentiation in land value, which is a proportional derivative of the yield of cultivated crops depending on the conditions of their cultivation. The variation range of the studied indicators in relative form by the ratio of maximum and minimum values to the weighted average value is for cultivated crops – 393%, and for the above soils – 44.6%. Thus, within one object, the estimated value of land in view of available soils and cultivated crops varies from USD2456∙ha–1 to USD4005 ∙ ha–1, averaging USD3522 ∙ ha–1.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Anatoliy Rokochinskiy
1
ORCID: ORCID
Pavlo Volk
1
ORCID: ORCID
Nadia Frolenkova
1
ORCID: ORCID
Olha Tykhenko
2
ORCID: ORCID
Sergiy Shalai
1
ORCID: ORCID
Ruslan Tykhenko
2
ORCID: ORCID
Ivan Openko
2
ORCID: ORCID

  1. National University of Water and Environmental Engineering, Rivne, Ukraine
  2. National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine, Str. Vasylkivska, 17, 03040, Kyiv, Ukraine

Abstrakt

Irrigation network maintenance is very important to ensure the function of irrigation run well. Therefore, maintenance fee is necessary to maintain the irrigation network. The problem is the maintenance cost of irrigation network is expensive, the second highest cost after rehabilitation costs. Thus, participation of farmers in irrigation network maintenance is essential. One of participation by farmers is in the form of regular fees. This study aims to determine the number of fees farmers are willing to pay to maintain irrigation networks through the willingness-to-pay approach. This study was conducted in the irrigation area of the Gonggang reservoir in Magetan District. The subject is farmers who use irrigation – the data collection technique used by observation, interview, questionnaire, and documentation. The data analysis technique used is the contingent valuation method with steps (1) determining the hypothetical market, (2) obtaining bids, (3) estimating average willingness to pay, (4) estimating bid curves, and (5) aggregating data. The result shows that the amount of farmers’ willingness to pay the maintenance fees for irrigation networks at Gonggang reservoir irrigation area in Magetan District by using the contingent valuation method is IDR 90,621 (USD 5.45) for each hectare for each planting period with total willingness to pay in the population of IDR 116,188,708 (USD 7,951.59) for each planting period.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Cindy Puspitasari
1
ORCID: ORCID
Joko Sutrisno
1
ORCID: ORCID
Ernoiz Antriyandarti
1
ORCID: ORCID

  1. Universitas Sebelas Maret, Faculty of Agriculture, Study Program of Agribusiness, Jalan Ir. Sutami 36 57126 Surakarta, Central Java, Indonesia
Pobierz PDF Pobierz RIS Pobierz Bibtex

Abstrakt

The article presents results of quality class determination and regulatory and monetary valuation of agricultural land in the steppe soils irrigation zone using the Karmanov’s methodology of soil and climatic quality class determination and au-thor's methodology of ecological, agro-ameliorative and climatic soils quality class determination. Based on the results of spatial modeling, a series of maps was created and characteristics of ecological, agro-ameliorative and relief and climatic components of soils quality class were presented based on the example of the Kherson Region, Ukraine. According to the results soil and climatic quality class determination, it is established that the value of the class varies from 25 to 46 points; the regulatory and monetary value of agricultural land varies from USD 490 per 1 ha for dark chestnut and chestnut al-kaline soils up to USD1,360 per ha for ordinary chernozem. According to the results of ecological, agro-ameliorative and climatic soils quality class determination, it is established that the value of the class varies from 6 to 59 points; the regulato-ry and monetary value of agricultural land varies from USD145 per 1 ha for degraded and highly saline chestnut soils up to USD2,060 per ha for irrigated southern chernozem. The suggested methodology of soil quality class calculation can have multiple purposes. It is intended to be used for different physiographic conditions of land use to develop adaptive soils pro-tection measures at different territorial levels of agricultural production management with the overall objective of ensuring sustainable land use.
Przejdź do artykułu

Bibliografia

BEZNITSKA N.V. 2017. Modelyuvannya g'runtovo-klimatychnogo potentsyalu sil's'kogospodars'kykh zemel' Khersons'koyi oblasti iz zastosuvannya GIS-tekhnologyi [Modeling of soil and climatic potential of agricultural lands of the Kherson region using GIS-technology]. Visnyk Natsional'nogo universytetu vodnogo gospodarstva ta pryrodokorystuvannja. No. 4 (76) p. 31–43.
BREUS D., YEVTUSHENKO O., SKOK S., RUTTA O. 2019. Retrospective studies of soil fertility change on the example of the Kherson region (Ukraine). International Multidisciplinary Scientific GeoConference Surveying Geology and Mining Ecology Management, SGEM. Vol. 19 (5.1) p. 645–652. DOI 10.5593/sgem2019/5.1/S20.080.
BURYAK ZH.A., GRIGOREVA O.I., PAVLYUK YA.V. 2014. GIS maintenance of rural territories geoplanning under basin principles. International Journal of Advanced Studies. Vol. 4 (2) p. 56–60. DOI 10.12731/2227-930X-2014-2-8.
DOMARATSKY YE.O., ZHUYKOV O.G., IVANIV M.O. 2018. Influence of sowing periods and seeding rates on yield of grain sorghum hybrids under regional climatic transformations. Indian Journal of Ecology. Vol. 45(4) p. 785–789.
DUDIAK N.V., PICHURA V.I., POTRAVKA L.A., STRATICHUK N.V. 2019a. Geomodelling of destruction of soils of Ukrainian steppe due to water erosion. Journal of Ecological Engineering. Vol. 20(8) p. 192–198. DOI 10.12911/22998993/110789.
DUDIAK N.V., PICHURA V.I., POTRAVKA L.A., STROGANOV A.A. 2020. Spatial modeling of the effects of deflation destruction of the steppe soils of Ukraine. Journal of Ecological Engineering. Vol. 21(2) p. 166–177. DOI 10.12911/22998993/ 116321.
DUDIAK N.V., POTRAVKA L.A., STROGANOV A.A. 2019b. Soil and climatic bonitation of agricultural lands of the steppe zone of Ukraine. Indian Journal of Ecology. Vol. 46(3) p. 534–540.
JENSENA J.L., SCHJØNNINGA P., WATTSB C.W., CHRISTENSENA B.T., OBOURAC P.B., MUNKHOLMA L.J. 2020. Soil degradation and recovery – Changes in organic matter fractions and structural stability. Geoderma. Vol. 364. DOI 10.1016/ j.geoderma.2020.114181.
Kabinet Ministriv Ukrayiny 2016. Metodyka normatyvnoyi hroshovoyi otsinky zemelʹ silʹsʹkohospodarsʹkoho pryznachennya [Methods of normative monetary valuation of agricultural land] [online]. November 16, 2016. No. 831. [Access 20.03.2020]. Available at: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/831-2016-%D0%BF
KARMANOV I.I. 1980. Plodorodye pochv SSSR [Soil fertility of the USSR]. Moscow. Kolos pp. 224.
KARMANOV I.I., BULGAKOV D.S. 2012. Metodika pochvenno-agroklimaticheskoy otsenki pakhotnykh zemel' dlya kadastra [Methodology of soil and agroclimatic assessment of arable land for cadaster]. Moscow. Rossiyskaya akademiya sel'skokhozyaystvennykh nauk, Gosudarstvennoe nauchnoe uchrezhdeniye Pochvennyy institut imeni V.V. Dokuchayeva. ISBN 978-5-904761-32-5 pp. 119.
KARMANOV I.I., BULGAKOV D.S., SHISHKONAKOVA E.A. 2013. Sistema otsenki prirodno-antropogennykh vozdeystviy na izmeneniye plodorodiya pochv pakhotnykh zemel' na osnove pochvenno-agroklimaticheskogo indeksa [An assessment system of natural and anthropogenic effects on changes]. Byulleten' Pochvennogo instituta imeni V.V. Dokuchaeva. No. 72 pp. 65–83.DOI 10.19047/0136-1694-2013-72-65-83.
LI J., CHEN H., ZHANG C. 2020. Impacts of climate change on key soil ecosystem services and interactions in Central Asia. Ecological Indicators. Vol. 116. DOI 10.1016/j.ecolind.2020.106490.
LISETSKII F., CHEPELEV O. 2014. Quantitative substantiation of pedogenesis model key components. Advances in Environmental Biology. Vol. 8(4) p. 996–1000.
LISETSKII F.N. 2012. Soil reproduction in steppe ecosystems of different ages. Contemporary Problems of Ecology. Vol. 5(6) p. 580–588. DOI 10.1134/S1995425512060108.
LISETSKII F.N., PICHURA V.I., BREUS D.S. 2017a. Use of geoinformation and neurotechnology to assess and to forecast the humus content variations in the steppe soils. Russian Agricultural Sciences. No. 2(43) p. 151–155. DOI 10.1134/S1995425512060108.
LISETSKII F.N., STOLBA V.F., PICHURA V.I. 2017b. Late-Holo¬cene palaeoenvironments of Southern Crimea: Soils, soil-climate relationship and human impact. Holocene. Vol. 27(12) p. 1859–1875. DOI 10.1177/0959683617708448.
MEDVEDEV V.V. 2009. Neodnorodnost' pochv i tochnoye zemledeliye [Soil heterogeneity and precision farming]. Part 2. Kharkov. KP «Gorodskaya topografiya». ISBN 978-966-8726-50-7 pp. 260.
MEDVEDEV V.V., PLISKO I.V. 2006. Bonitirovka i kachestvennaya otsenka pakhotnykh zemel' Ukrainy [Bonitation and qualitative assessment of arable land in Ukraine]. Kharkov. 13 tipografiya. ISBN 966-8726-31-6 pp. 386.
PICHURA V.I., DOMARATSKY Y.A., YAREMKO YU.I., VOLOCHNYUK Y.G., RYBAK V.V. 2017. Strategic ecological assessment of the state of the transboundary catchment basin of the Dnieper River under extensive agricultural. Indian Journal of Ecology. Vol. 44 (3) p. 442–450.
PICHURA V.I., POTRAVKA L.A., DUDIAK N.V., SKRYPCHUK P.M., STRATICHUK N.V. 2019. Retrospective and forecast of heterochronal climatic fluctuations within territory of Dnieper Basin. Indian Journal of Ecology. Vol. 46(2) p. 402–407.
RASMUSSEN C., TABOR N.J. 2007. Applying a quantitative pedogenic energy model across a range of environmental gradients. Soil Science Society of America Journal. Vol. 71(6) p. 1719–1729. DOI 10.2136/sssaj2007.0051.
STORIE R.E. 1978. Storie index soil rating. Division of Agricultural Sciences. Vol. 32(3) p. 1–4.
TSYBIKDORZHIEV TS.TS., KHUBRAKOVA B.TS., GONCHIKOV B-M.N. 2009. Bonitirovka i kadastrovaya otsenka pochv Dzhidinskogo rayona Respubliki Buryatiya [Valuation and cadastral valuation of soils of the Dzhidinsky district of the Republic of Buryatia]. Vestnik Buryatskoy gosudarstvennoy sel'skokhozyaystvennoy akademii im. V.R. Filippova. No. 3(16) p. 143–150.
ZELENSKAYA E., PICHURA V., DOMARATSKY YE. 2018. Priorities of agroecological monitoring of the composition of soil trace elements taking into account the peculiarities of its formation over time. Journal of Engineering and Applied Sciences. Vol. 13 p. 5807–5813. DOI 10.3923/jeasci.2018.5807.5813.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Vitalii Pichura
1
ORCID: ORCID
Larisa Potravka
1
ORCID: ORCID
Nataliia Dudiak
1
ORCID: ORCID
Alexander Stroganov
1
Olha Dyudyaeva
1

  1. Kherson State Agrarian and Economic University, Stritens'ka str. 23, Kherson, 73006, Ukraine

Abstrakt

Exploring the drivers of changes in ecosystem services is crucial to maintain ecosystem functionality, especially in the diverse Central Citarum watershed. This study utilises the integrated valuation of ecosystem service and trade-offs (InVEST) model and multiscale geographically weighted regression (MGWR) model to examine ecosystem services patterns from 2006 to 2018. The InVEST is a hydrological model to calculate water availability and evaluate benefits provided by nature through simulating alterations in the amount of water yields driven by land use/cover changes. Economic, topographic, climate, and vegetation factors are considered, with an emphasis on their essential components. The presence of a geographical link between dependent and explanatory variables was investigated using a multiscale geographic weighted regression model. The MGWR model is employed to analyse spatial impacts. The integration of both models simplified the process and enhanced its understanding. The findings reveal the following patterns: 1) decreasing land cover and increasing ecosystem services demand in the watershed, along with a decline in water yield, e.g. certain sub-districts encounter water scarcity, while others have abundant water resources; 2) the impact of natural factors on water yield shifts along vegetation > climate > topography (2006) changes to climate > vegetation > topography (2018).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jaka Suryanta
1
ORCID: ORCID
Irmadi Nahib
1
ORCID: ORCID
Fadhlullah Ramadhani
2
ORCID: ORCID
Farid Rifaie
2
ORCID: ORCID
Nawa Suwedi
1
ORCID: ORCID
Vicca Karolinoerita
2
ORCID: ORCID
Destika Cahyana
3
ORCID: ORCID
Fahmi Amhar
2
ORCID: ORCID
Suprajaka Suprajaka
4
ORCID: ORCID

  1. Research Center for Limnology and Water Resources, National Research and Innovation Agency of Indonesia (BRIN), Jalan Raya Jakarta Bogor Km. 47 Cibinong, Bogor, West Java 16911, Indonesia
  2. Research Center for Geoinformatics, National Research and Innovation Agency of Indonesia (BRIN), Jalan Raya Jakarta-Bogor Km. 46, Cibinong, Bogor, West Java 16911, Indonesia
  3. Research Center for Food Crops, National Research and Innovation Agency of Indonesia (BRIN), Jalan Raya Jakarta Bogor Km. 47, Cibinong, Bogor, West Java 16911, Indonesia
  4. Center for Research, Promotion and Cooperation, Geospatial Information Agency, Jalan Raya Jakarta-Bogor Km. 46, Cibinong, Bogor, West Java 16911, Indonesia

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji