Wyniki wyszukiwania

Filtruj wyniki

  • Czasopisma
  • Autorzy
  • Słowa kluczowe
  • Data
  • Typ
  • Język

Wyniki wyszukiwania

Wyników: 101
Wyników na stronie: 25 50 75
Sortuj wg:

Abstrakt

Przedstawiono wyniki pierwszych, od chwili powstania w 1939 r. Kanału Gliwickiego, badań nad zawartością wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w jego osadach dennych. Substancje te stanowią istotny rodzaj zanieczyszczeń z punktu widzenia eksploatacji kanału i utylizacji usuwanych osadów dennych. W miarę oddalania się od portu w Gliwicach ogólna zawartość oznaczanych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych zmniejszała się. Najsilniej zanieczyszczony jest odcinek pierwszych 10 km. Najwyższe stężenia (7528 μgfkg) stwierdzono w osadach dennych rzeki Kłodnicy w miejscu, gdzie przez jaz woda rzeki kierowana jest do portu w Gliwicach. Najniższe stężenia WWA w osadach stwierdzono na odcinku od 19,2 do 28,9 km osi kanału, od śluzy w Rudzińcu do śluzy w Nowej Wsi. Zakres ich występowania wynosił od 175 do 700 μgfkg. Odcinek kanału od ZCH Blachownia do portu w Koźlu cechował się znowu podwyższonymi stężeniami, od 946,88 do 2254,915 μg/kg. Stwierdzono prawidłowość polegającą na wzroście zawartości węglowodorów na poszczególnych odcinkach kanału (od śluzy do śluzy) z osiągnięciem najwyższych wartości dla danego odcinka przed kolejną śluzą (podobieństwo do piły o stopniowo malejących zębach). Za czynnik odgrywający zasadniczą rolę w charakterystycznym rozmieszczeniu wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych w osadach dennych należy uznać warunki hydrauliczne kanału, określające warunki sedymentacji zawiesin organicznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maciej Kostecki
Marianna Czaplicka

Abstrakt

Przedstawiono wyniki badań nad ilością i składem chemicznym gazu wydzielanego z osadów dennych silnie zanieczyszczonego zbiornika zaporowego Dzierżno Duże (woj. śląskie). Osady denne mogą być źródłem znacznych ilości biogazu, w tym metanu, który rozpuszczając się w wodzie pogarsza warunki środowiskowe. Ilość wydzielanego gazu w zależności od temperatury wody wynosiła od 2 dm.1/m'*d do 12 dm3/rn2*d. Największy przyrost jednostkowy emisji następuje w przedziale temperatur od 10 do l 5°C. Emitowany do powietrza gaz stanowi jeden z elementów jego zanieczyszczenia w rejonie emisji. Ilość i skład gazu są zależne od temperatury. Wraz ze wzrostem temperatury wody od 7°C do 24°C udział metanu zwiększał się z 73% do 85%, udział azotu wzrastał z 3,9% do 22,4 7%. W mian; wzrostu temperatury zmniejszał się udział dwutlenku węgla, z 22% do 4,5%. Wydzielanie biogazu z osadów dennych jest procesem hctcrogcnnym, przebiegającym w zależności od temperatury w obszarze dyfuzyjnym lub kinetycznym. W zakresie niskich temperatur szybkość procesu jest kontrolowana przez szybkość rcakcj i biochemicznej. Wraz ze wzrostem temperatury rośnie szybkość dyfuzji i w zakresie temperatur 15-24°C proces jest kontrolowany szybkością dyfuzją substratów i produktów reakcji.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maciej Kostecki
Jerzy Mazierski
Eligiusz Kowalski

Abstrakt

Określono zawartość BTEX i WWA w osadach dennych zbiornika Dzierżno Duże, zasilanego wodą zanieczyszczonej rzeki Kłodnicy. Stwierdzono, że od poprzednich badań z roku 1979 stężenie WWA w osadach nie zwiększyło się. Ogólna zawartość szesnastu oznaczanych w osadach dennych WW A wynosiła 30 mg/kg s.m. w pobliżu ujścia rzeki zasilającej zbiornik, a następnie bardzo silnie zmniejszała się, dochodząc w odległości około 3500 m od ujścia rzeki do 5% stężenia początkowego. Węglowodory wnoszone przez rzekę Kłodnicę do zbiornika wraz z zawiesiną osiadają na dnie zbiornika głównie w strefie bezpośredniego oddziaływania rzeki, tj. w odległości około 700 mod ujścia rzeki. Na tym odcinku osiada około 80% wnoszonych ładunków węglowodorów. W wyniku wieloletniej adaptacji w strefie tej doszło prawdopodobnie do wykształcenia grup drobnoustrojów intensywnie rozkładających zanieczyszczenia organiczne, w tym także WW A z wydzieleniem dużych ilości biogazu.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maciej Kostecki
Marianna Czaplicka
Anna Węglarz

Abstrakt

Praca przedstawia wyniki badań oceny sanitarno-bakteriologicznej osadów dennych jeziora Wigry. Próby do badań pobierano od maja 1998 do listopada 1999. Bakteriologicznymi wskaźnikami oceny były bakterie oznaczane na agarze odżywczym w temperaturze 20 i 37°C. bakterie grupy coli, bakterie grupy coli typu kałowego oraz paciorkowce kałowe. Do badań wytypowano 9 stanowisk usytuowanych w różniących się od siebie w sposób znaczący pod względem morfometrycznym częściach jeziora - trzy w pobliżu najgłębszych miejsc jeziora oraz sześć w strefie litoralowej jeziora. Piaszczyste osady pobierane w strefie przybrzeżnej jeziora Wigry wykazywały znacznie niższy stopień zanieczyszczenia bakteriologicznego w porównaniu z mulistymi osadami pobieranymi z centralnej części jeziora. Największym zanieczyszczeniem charakteryzowały się próby osadów dennych pobierane: na stanowiskach 1 i 2 usytuowanych w rejonie ujścia rzeki Czarnej I lańczy, która wprowadza duże ilości oczyszczonych ścieków z Oczyszczalni Ścieków w Suwałkach do północnej części jeziora Wigry, co ma również ogromny wpływ na zawartość dużej liczby zarodników bakterii przetrwalnikujących redukujących siarczyny z gatunku Clostridium perfringcns w osadach dennych pobieranych na tych stanowiskach. Jak wykazują Payment i Franco [ 19) obecność zarodników tych bakterii w wodzie pitnej może wskazywać na obecność oocyst Cryptosporidium parvum oraz cyst Giardia lamblia.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Ewa Korzeniewska
Anna Gotkowska-Plachta

Abstrakt

Przedstawiono wyniki, pierwszych od 1939 roku, badań Kanału Gliwickiego. Stężenia metali w osadach dennych odzwierciedlają przemysłowy charakter zlewni rzeki Kłodnicy zasilającej kanał. Zakres zmian stężeń wynosił: dla chromu 4,8-463,2 mg Cr/kg, dla kadmu 0,6- 18,2 mg Cd/kg, dla ołowiu 4- 197 mg Pb/kg, dla miedzi 6- 2152 mg Cu/kg, dla manganu 33 - 1664 mg Mn/kg, dla niklu 5-85,2 mg Ni/kg, dla cynku 64-2244 mg Zn/kg, dla żelaza 2080-94080 mg Fe/kg. Obserwowano zależność pomiędzy stężeniem metali a zawartością substancji organicznej w osadach dennych, wskazującą na jej istotną rolę w wiązaniu metali. Przechodzenie metali ciężkich do osadów może być zatem wtórnym skutkiem wzbogacania wody w substancje organiczne. Także zależność pomiędzy sumą stężeń oznaczanych metali a zawartością dominującego żelaza może świadczyć o roli amorficznych tlenków żelaza w wiązaniu metali ciężkich. Kaskadowy charakter kanału i pulsacyjny przepływ wody powodują, że zawartość metali ciężkich w osadach dennych zmniejsza się skokowo w następujących po sobie kolejnych sekcjach kanału. Jednocześnie na długości każdej z sekcji kanału następuje stopniowy wzrost stężeń metali, a wartości maksymalne występują na stanowiskach tuż przed śluzami zamykającymi sekcje. Największy efekt ekologiczny można uzyskać usuwając osady denne z dna kanału na odcinkach o długości około 1 km powyżej każdej ze śluz.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maciej Kostecki

Abstrakt

The study presents the results of the research into different phosphorus forms in the bottom sediments of anthropogenic limnic ecosystems i.e. the reservoirs of Pławniowice, Rybnik and Goczałkowice (SP). The bottom sediments of dam reservoirs were investigated by chemical extraction procedure for phosphorus forms. The lowest value of the mean AAP form percentage in the Pławniowice bottom sediments reflected the effect of reclamation with the hypolimnetic removal that had been conducted in the reservoir since 2003. The highest percentage of the RDP form (2%) was found in the Goczałkowice bottom sediments. The order of the specific speciation forms in the bottom sediments of the examined reservoirs was:

Rybnik: AAP > EP > WDP > RDP; 4,630> 3,740 > 117 > 65 > 3.5 mgP/kg

Pławniowice: AAP > EP > WDP > RDP; 916 > 783 > 107 > 15 > 1.4 mgP/kg

Goczałkowice: AAP > WDP > EP > RDP; 686 > 628 > 51 > 7 > 0.14 mgP/kg

The mutual correlations between the phosphorus speciation forms (AAP : EP : WDP : RDP) were as follows:

Rybnik: 1,323 : 1,068 : 33 : 18 : 1;

Pławniowice: 654 : 559 : 76 : 11 : 1;

Goczałkowice: 4,900 : 4,485 : 364 : 50 : 1.

The comparison of the mean concentration values for specific phosphorus forms in the bottom sediments of the three investigated reservoirs demonstrated that the Rybnik sediments had the highest contents of phosphorus. The contents in Pławniowice and Goczałkowice were 5-7 times lower

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maciej Kostecki
Krystyna Janta-Koszuta
Katarzyna Stahl
Bartosz Łozowski

Abstrakt

Water and bottom sediment samples collected from a few fish-breeding ponds/reservoirs were subjected to tests. The aim of this paper was to determine the total content of aluminium and its fractions in the samples tested to estimate the potential risk to fish caused by the toxic forms of aluminium. The monomeric inorganic aluminium in waters was determined using the ion exchange and extraction-colorimetric method with oxychinoline according to Barnes's-Driscoll's procedure. The bottoms were fractionated using a three-step sequential extraction procedure and the microwave mineralisation. The total content of aluminium in waters and extracts was determined using the spectrophotometric method with eriochromocyanine R, and comparatively using the ICP OES technique. The results were subjected to statistical analysis. The level of concentration of labile Al in the waters about 26-34 μg/dm3 and content of exchangeable Al 5-34 mg/g range in bottom sediments are possibly hazardous to aquatic organisms.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Joanna Kluczka
Maria Zołotajkin
Jerzy Ciba

Abstrakt

Analiza fizyczna I 5 cm warstwy osadów dennych jeziora Rzuno wykazała, że ich charakter zmieniał się wraz z głębokością, od struktury ziarnistej, w płytszych partiach jeziora, do struktury amorficznej w głębszych partiach, od barwy jasnej do prawie czarnej i od konsystencji sypkiej do galaretowatej. Badania chemiczne osadów dennych tego jeziora wykazywały, że głównym składnikiem jest krzemionka ponad 50% suchej masy osadu, dlatego też osady te zakwalifikowano do osadów krzemianowych. Drugim istotnym składnikiem była materia organiczna, której zawartość wzrastała wraz z głębokością, od około 7% do 36%. Badane osady charakteryzują się niską zawartością azotu (około 0,6%), przy czym dominującą formę stanowi azot organiczny. Charakteryzują się również niską zawartością fosforu (około 0,06%), przy podobnej ilości fosforu organicznego i nieorganicznego. Zawartość metali (Ca, Mg, Fe, Al, Mn) jest również niewielka. Analiza korelacyjna wykazała, że jony żelaza odgrywają istotną rolę w akumulacji fosforu fosforanowego w osadach dennych badanego jeziora. Material odkładany w osadach dennych badanego jeziora jest głównie pochodzenia autochtonicznego. Skład chemiczny osadów dennych jeziora Rzuno, jak również analiza porównawcza z innymi jeziorami wskazują, że jest to umiarkowanie eutroficzne jezioro.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jan Trojanowski
Janusz Bruski

Abstrakt

The research objective was to study temporal and spatial relations between specific phosphorus species as well as to examine total phosphorus content in the bottom sediments of an anthropogenic, hypertrophic limnic ecosystem Rybnik Reservoir, functioning under thermal pollution conditions. The chemical extraction procedure for the speciation of bioavailable phosphorus forms was used. It was found that available algae phosphorus was the most dominant phosphorus species in both sediment layers (83%), while the lower share was readily desorbed phosphorus form (0.1%). The phosphorus species concentrations depended on the organic matter concentration. The differences between phosphorus species contents in the upper (5 cm) and lower (15–20 cm) sediment core layers were low. The biologically active sediment layer extended from the sediment surface to at least 20 cm depth of the sediment core. Distributions of the concentrations within the year and at specific sampling points resulted from the variability observed for particular points and transformation intensity. Furthermore in the following study, the reaction rate constant for the increase and decrease in the concentrations of the phosphorus species in sediments was given. It was indicated that the speed of the phosphorus species transformations was affected by the environment temperature. In the heated water discharge zone (water temp. 17–35°C) the concentrations of selected speciation phosphorus forms increased more than in the dam zone (5–25°C). It was also found that the abundance of the bottom sediments with phosphorus species was related to the oblong and transverse asymmetry of reservoir depth.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maciej Kostecki
Malwina Tytła
Joanna Kernert
Katarzyna Stahl

Abstrakt

The object of the investigation was metal contamination of bottom sediments of the Skroda and

Chwaliszówka rivers, which are the right contributaries of the Lusatian Neisse river, draining the territory of

the so called “anthropogenic lake district”. The district came into existence as a result of mining activities in the

border of Silesia and Lusatia, which date from the half of 19th century to 1974. The district includes about 100

reservoirs, of the total area of over 150 ha, which are from about 30 to 100 years old.

The rocks accompanying the Miocene coal-bearing formations were deposited on waste dumps. The dumps

form embankments of the aquifers arising as a result of post-exploitation mining subsidence. The streams dewatering waste dumps inflow directly or indirectly to the Chwaliszówka and Skroda rivers. The pyrite is the

mineral present in mine waste material. The pyrite weathering products inflow into surface waters and affect

adversely the water quality. In the last stage of migration the pollutants are accumulated in the bottom sediments

of rivers and lakes. The samples of bottom sediments of the two rivers were analysed by means of a five-step

sequential extraction procedure performed for the partitioning of selected trace metals (Fe, Mn, As, Cr and Al).

It was determined that the bottom sediments of the two analysed rivers contain significant concentrations of

aluminium and iron. The concentrations of other metals (Mn, Cr and As) are in the range of geochemical background of water sediments in Poland. Concentrations of arsenium, chromium and manganese, which are bound

to easy-available fractions (I – exchangeable and II – bound to carbonates) are not significant, so it could be

assumed that they are not expected to be released and they do not threaten the river ecological system. There is,

however, the possibility of the aluminium and iron re-mobilisation, taking into account the high concentrations

of easy-available fractions of these metals in the sediment. Fe and Al are potential source of water contamination, and re-mobilisation of these metals will produce the aggravation of quality parameters of river waters.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

S. Skoczyńska-Gajda
M. Labus

Abstrakt

The aim of the presented research was to analyse the pollution of the Kozłowa Góra Dam Reservoir

with PCBs (28, 52, 101, 118, 138, 153, 180) and heavy metals (Zn, Cu, Ni, Cd, Pb, Cr). The investigated water

and bottom sediments were sampled from two sampling points in November, 2009. The sampling points were

located in the southern part of the Kozłowa Góra Dam Reservoir. The samples of bottom sediments were taken

from the surface layer of 5 cm thickness. The extraction of PCBs from the bottom sediments was performed

according to the EPA 3550B standard. For the sequential extraction analysis of metals from the sampled bottom

sediments, the method suggested by Tessier was applied. Based on the obtained results the water and bottom

sediments from the Kozłowa Góra Dam Reservoir were polluted with polychlorinated biphenyls. The highest

concentration of the investigated PCB congeners in bottom sediments was determined in the sampling point

No. 1 (2.78 µg/kg d.m.), whereas in the sampling point No. 2 this level was over 20-fold lower which might

result from the inflow of these compounds with the waters of the Brynica river. In both sampling points the investigated bottom sediments were predominated by higher chlorinated PCBs with comparable contents of 86%

and 85%, respectively. The level of pollution in the investigated bottom sediments (calculated per dry matter)

with polychlorinated biphenyls did not exceed the level of TEL (< 0.02 mg/kg). The PEL value (3.5 mg/kg) was

exceeded in the case of cadmium in the bottom sediment from the sampling point No. 2 and also lead (91 mg/kg)

from both sampling points. The first two fractions with the mobile forms of metals are the most sensitive fractions to any changes of the environmental conditions in the benthic zone. In those fractions significant contents

of lead, cadmium, nickel and zinc were observed.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

A. Rosińska
L. Dąbrowska
Pobierz PDF Pobierz RIS Pobierz Bibtex

Abstrakt

Article deals with a fractional and chemical composition of sediments from the sediment reservoir in Ilyash village, Ferghana region, Uzbekistan (Syr Darya river basin) and analyses their feasibility. As a key factor in the study of this process was considered the fractional and agrochemical composition of sediments moving with water in the sediment reservoir, and the change of their share in the water along the length of the reservoir. The main composition of the sediments in reservoir consists of fractions >0.25 and 0.25–0.01 mm, with the average fraction of 69% in the inlet and 60% in the outlet. The river sediments are rich in minerals important for the irrigated cropland. Based on the results we conclude that it is possible to regulate the number of chemical compounds in the water by controlling the exploitation regime of reservoir and the sedimentation process in it.
Przejdź do artykułu

Bibliografia


ARIFJANOV A.M., FATXULLOEV A., KALETOVA T. 2019a. Movement of the suspended flow in the open irrigation channels. Acta Horticulturae et Regiotecturae. Vol. 22(2) p. 81–84. DOI 10.2478/ahr-2019-0015.
ARIFJANOV A., OTAXONOV M., SAMIEV L., AKMALOV S. 2019b. Hydraulic calculation of horizontal open drainages. E3S Web of Conferences, XXII International Scientific Conference “Construction the Formation of Living Environment” (FORM-2019). Vol. 97. DOI 10.1051/e3sconf/20199705039.
ARIFJANOV A., SAMIEV L., AKMALOV S. 2019c. Dependence of fractional structure of river sediments on chemical composition. Interna- tional Journal of Innovative Technology and Exploring Engineering. Vol. 9(1) p. 2646–2649. DOI 10.35940/ijitee.l2944.119119.
ARIFJANOV A.M., APAKXOJAEVA T.U., HUSKA D. 2018. Sediment move- ment mode in rivers of Uzbekistan – environmental aspects. Acta Horticulturae et Regiotecturae. Vol. 21(1) p. 10–12. DOI 10.2478/ahr-2018-0003.
ARINUSHKINA Y.V. 1979. Rukovodstvo po khimicheskomu analizu pochvy [Manual on chemical analysis of soil]. Moscow, Russia. Moscow University Press pp. 478.
BARAN A., TARNAWSKI M., URBANIAK M. 2019. An assessment of bottom sediment as a source of plant nutrients and an agent for improving soil properties. Environmental Engineering and Management Journal. Vol. 18(8) p. 1647–1656. DOI 10.30638/eemj.2019.155.
GAŁKA B., WIATKOWSKI M. 2010. Charakterystyka osadów dennych zbiornika zaporowego Młyny oraz możliwość rolniczego ich wykorzystania [Characteristics of bottom sediments of retention reservoir Młyny and a possibility of their agricultural use]. Woda-Środowisko-Obszary Wiejskie. T. 10. Z. 4(32) p. 53–63.
Google undated a. Uzbekistan [online]. [Access 31.01.2020]. Available at: https://www.google.sk/maps/place/Uzbekistan/@41.2937922,60.0826241,6z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x38ae8-b20a5d676b1:0xca0a6dad7e841e20!8m2!3d41.377491!4d64.58526
Google undated b. Uzbekistan. [online]. [Access 31.01.2020]. Available at: https://www.google.sk/maps/@40.4718462,70.9227705,2403m/ data=!3m1!1e3
IMRAN J. 2008. Sediment transport. In: Open-channel flow. Springer, Boston, MA. DOI 10.1007/978-0-387-68648-6_16.
JOSIMOV-DUNDJERSKI J., SAVIC R., BELIC A., SALVAI A., GRABIC J. 2015 Sustainability of the constructed wetland based on the character- istics in effluent. Soil and Water Research. Vol. 10 p. 114–120.
JULIEN P. 2018. River mechanics. Cambridge. Cambridge University Press. ISBN 9781316107072 pp. 526.
JURIK L., ZELENAKOVA M., KALETOVA T., ARIFJANOV A.M. 2019. Small water reservoirs: Sources of water for irrigation. In: Water resources in Slovakia. Part 1. Assessment and Development. Eds. A.M. Negm, M. Zelenakova. Cham. Springer p. 115–131.
KEESSTRA S.D., KONDRLOVÁ E., CZAJKA A., SEEGER M., MAROULIS J. 2012. Assessing riparian zone impacts on water and sediment move- ment: A new approach. Netherlands Journal of Geosciences. Vol. 91 p. 245–255. DOI 10.1017/S0016774600001633.
LATIPOV K.S., ARIFJANOV A.M. 1994. Voprosy dvizheniya vzvesenesush- chego potoka v ruslah [Questions of motion of suspended flow in the channels]. Tashkent. Mehnat pp. 110.
LIU C., WALLING D. E., HE Y. 2018. Review: The international sediment initiative case studies of sediment problems in river basins and their management. International Journal of Sediment Research. Vol. 33(2) p. 216–219. DOI 10.1016/j.ijsrc.2017.05.005.
MIDLER M., RAMPASEKOVA Z., SOLCOVA L. 2017. Elementary georelief forms as a tool for delineation of soil areas influenced by water erosion. In: Proceedings of 24th international PhD students conference (MENDELNET 2017). Eds. R. Cerkal, N.B. Belcredi, L. Prokesova, P. Vacek. Brno. Mendel University p. 413–418.
MOHTAR W.H.M.W., BASSA S.I., PORHEMMAT M. 2017. Grain size analysis of surface fluvial sediments in rivers in Kelantan, Malaysia. Sains Malaysiana. Vol. 46(5) p. 685–693. DOI 10.17576/jsm-2017-4605-02.
OKEYODE I., JIBIRI N. 2013. Grain size analysis of the sediments from Ogun River, South Western Nigeria. Earth Science Research. Vol. 2(1). DOI 10.5539/esr.v2n1p43.
RAI R.K., SINGH V.P., UPADHYAY A. 2017. Design of irrigation canals. In: Planning and evaluation of irrigation projects. Methods and Implementation. Elsevier. Academic Press p. 283–318. DOI 10.1016/B978-0-12-811748-4.00007-8.
University of Iowa 1941. A study of methods used in measurement and analysis of sediment loads in streams. Report No. 4. Methods of analyzing sediment samples. St. Pau.1 U. S. Engineer District Sub-office Hydraulic Laboratory, University of Iowa Iowa City, Iowa pp. 205.
SAMIEV L.N., IBRAGIMOVA Z.I., ALLAYOROV D.S., BABAJANOV F.K. 2019. Influence of the exploitation condition of sediment reservoir on the hydraulic parameters of the main canal. Journal of Irrigation and Melioration. Vol. 2(16) p. 24–27.
SHAHROKHI M., ROSTAMI F., MD SAID M.A., SYAFALNI. 2013. Numerical modeling of baffle location effects on the flow pattern of primary sedimentation tanks. Applied Mathematical Modelling. Vol. 37(6) p. 4486–4496. DOI 10.1016/j.apm.2012.09.060.
SHAMOV G.I. 1954. Rechnye nanosy [River sediment]. St. Petersburg. Gidrometeoizdat pp. 348.
WALLING D.E. 1983. The sediment delivery problem. Journal of Hydrology. Vol. 65(1–3) p. 209–237. DOI 10.1016/0022-1694(83)90217-2.
WÓJCIKOWSKA-KAPUSTA A., SMAL H., LIGĘZA S. 2018. Contents of selected macronutrients in bottom sediments of two water reservoirs and assessment of their suitability for natural use. Journal of Water and Land Development. Vol. 38 p. 147–153. DOI 10.2478/jwld-2018-0051.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tatiana Kaletova
1 2
ORCID: ORCID
Aybek Arifjanov
2
ORCID: ORCID
Luqmon Samiev
2
ORCID: ORCID
Farrukh Babajanov
2
ORCID: ORCID

  1. Slovak University of Agriculture in Nitra, Tr. A. Hlinku 2, 94976 Nitra, Slovak Republic
  2. Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers, Uzbekistan

Abstrakt

Several conclusions and recommendations concerning sediment trap geometry, the technique of their deployment and interpretation of measurements results are described in this paper. Only cylindrical sediment traps are able to cope with the diverse and dynamic environment of glaciated fjords. The relation between different trap parameters shows the optimal proportion of cylinder diameter as being between 6 and 10 cm and ratio length/diameter not less than 7/1. During the peak of the melting season in Kongsfjorden (Spitsbergen) the rate of sedimentation of total matter reaches over 900 g m–2 d–1 and the velocity of brackish water current can reach 80 cm s–1 on the surface. Owing to the high productivity of Arctic fiords and large concentration of suspended mineral matter it is possible to collect of large samples in a short time, therefore prevention of sediment traps by swimmers is not necessary.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Marek Zajączkowski

Abstrakt

niniejszej publikacji przedstawiono wyniki badań chemicznego podczyszczania ścieków pochodzących z przetwórstwa drewna w procesie koagulacji. Wykorzystano trzy różne, najczęściej spotykane koagulanty tj.: wodorotlenek wapnia, siarczan glinowy oraz chlorek żelazowy. Przeprowadzono badania wpływu pojedynczego oraz równoczesnego dozowania przedstawionych odczynników. Wykorzystano układ bloków kompletnie zrandomizowanych w czynnikowej analizie wariancyjnej oraz sformułowano końcowe aproksymacyjne równania matematyczne analityczno-empiryczne metodą punktu centralnego.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jacek Piekarski
Tadeusz Piecuch

Abstrakt

W niniejszej pracy oszacowano stopień sorpcji ibuprofenu na sedymentach pobranych ze zbiornika wody pitnej w Dobczycach poprzez wyznaczenie współczynników podziału K,, ciało stale-roztwór wodny, stałych Freundlicha Kr oraz współczynników adsorpcji znormalizowanych względem węgla organicznego K0c Proces sorpcji ibuprofenu badano na dwóch sedymentach (SI, S2) o zbliżonej zawartości węgla organicznego oraz pH, zróżnicowanych natomiast pod względem składu granulometrycznego i wielkości powierzchni właściwej. Analizy wykonano opierając się na wytycznych normy OECD nr I 06. Eksperymentalne wartości współczynników charakteryzujących sorpcję ibuprofenu dla sedymentów SI i S2 wynoszą odpowiednio: K, - 1.14 i 2.29 L/kg, KF - 0.25 i 5.48 oraz K0c - 1.22 i 2.53. Wykazano, iż zawartość fi-akcji gliniastej obok zawartości węgla organicznego i pH materiału sorpcyjnego może mieć istotny wpływ na procesy sorpcji ibuprofenu. Ponadto porównano modelową wartość współczynnika Koc obliczoną na podstawie współczynnika podziału oktanol-woda K0w z wartością eksperymentalną Koc. Wykazano, iż zdolności sorpcyjne związków nie mogą być prognozowane tylko w oparciu o wartość K0W' gdyż współczynnik ten nie opisuje sorpcji związków polarnych i jonowych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Katarzyna Styszko
Katarzyna Sosonowska
Piotr Wojtanowicz
Janusz Gołaś
Jerzy Górecki
Mariusz Macherzyński
ORCID: ORCID

Abstrakt

The contents of total P and its bioavailable forms. as well as of Fe, Al, Mn, Ca, and OM in the bottom sediments of the Solina-Myczkowce (S-E Poland) cascade of reservoirs, are presented. Notwithstanding a relatively low calcium content, it is the apatite fraction that accounts for the largest share of total phosphorus in the shallower parts of the Solina and Myczkowce Reservoirs. In turn, while contents of iron and aluminium (and manganese in the Solina Reservoir) are high, the fraction containing non-apatite inorganic phosphorus accounts for the smallest portion of the total phosphorus in the bottom sediments of both reservoirs. Bottom sediments of the Solina Reservoir are also characterised by significant correlations between total phosphorus content and aluminium content. Otherwise, significant correlations are reported for only some of the stations at each of the reservoirs.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Lilianna Bartoszek
Janusz A. Tomaszek
Pobierz PDF Pobierz RIS Pobierz Bibtex

Abstrakt

Plastics are materials with many properties that make them extremely popular in everyday life and various industries. Studies show that plastic debris is global pollution and widespread in virtually all ecosystems. This study aimed to assess the coastal sediments of Ełckie Lake in terms of the presence of microplastics. Samples of sediments (n = 37) from the coastal zone of Ełckie Lake were drawn from different areas, including urban, rural, and tourist locations, and beaches. After the coastal sediment samples taking, they were subjected to density separation, filtration, and visual evaluation using the Olympus BX63 fluorescent microscope. Particles were classified according to the category of visible characteristics of microplastics including size, shape and colour. The results of the study showed the presence of microplastics in 84% of the examined coastal sediment samples of Ełckie Lake. Fibres, flakes, granules, and foils (films) had found in 58%, 45%, 32%, and 13% of the samples that contained microplastic, respectively. The majority of the detected microplastic was 0.5–1 mm in size and black was the dominant colour. Spatial variability was perceived in microplastic concentrations, giving premises to the assumption of dependence between local human activity and the content of particles.
Przejdź do artykułu

Bibliografia

Andrady, A.L., 2011. Microplastics in the marine environment. Marine Pollution Bulletin 62, 1596–1605.

Andrady, A.L., Neal, M.A., 2009. Applications and societal benefits of plastics. Philosophical Transactions of the Royal Society B: Biological Sciences 364, 1977–1984.

Ballent, A., Corcoran, P.L., Madden, O., Helm, P.A., Longstaffe, F.J., 2016. Sources and sinks of microplastics in Canadian Lake Ontario nearshore, tributary and beach sediments. Marine Pollution Bulletin 110, 383–395.

Bańkowska, A., 2007. Performance evaluation of the BIO-HYDRO structures in recultivation of the Elckie Lake. Przegląd Naukowy. Inżynieria i Kształtowanie Środowiska 16, 21–28 (in Polish with English summary).

Batel, A., Linti, F., Scherer, M., Erdinger, L., Braunbeck, T., 2016. Transfer of benzo[a]pyrene from microplastics to Artemia nauplii and further to zebrafish via a trophic food web experiment: CYP1A induction and visual tracking of persistent organic pollutants. Environmental Toxicology and Chemistry 35, 1656–1666.

Claessens, M., Meester, S. De, Landuyt, L. Van, Clerck, K. De, Janssen, C.R., 2011. Occurrence and distribution of microplastics in marine sediments along the Belgian coast. Marine Pollution Bulletin 62, 2199–2204.

Cole, M., Lindeque, P., Halsband, C., Galloway, T.S., 2011. Microplastics as contaminants in the marine environment: A review. Marine Pollution Bulletin 62, 2588–2597.

Collignon, A., Hecq, J.-H., Galgani, F., Collard, F., Goffart, A., 2014. Annual variation in neustonic micro- and meso-plastic particles and zooplankton in the Bay of Calvi (Mediterranean-Corsica). Marine Pollution Bulletin 79, 293–298.

Corradini, F., Meza, P., Eguiluz, R., Casado, F., Huerta-Lwanga, E., Geissen, V., 2019. Evidence of microplastic accumulation in agricultural soils from sewage sludge disposal. Science of the Total Environment 671, 411–420.

da Costa, J.P., Duarte, A.C., Rocha-Santos, T.A.P., 2017. Microplastics – Occurrence, Fate and Behaviour in the Environment. Comprehensive Analytical Chemistry 75, 1–24.

Derraik, J.G.B., 2002. The pollution of the marine environment by plastic debris: A review. Marine Pollution Bulletin 44, 842–852.

Desforges, J.P.W., Galbraith, M., Ross, P.S., 2015. Ingestion of Microplastics by Zooplankton in the Northeast Pacific Ocean. Archives of Environmental Contamination and Toxicology 69, 320–330.

Ding, L., Mao, R. F., Guo, X., Yang, X., Zhang, Q., Yang, C., 2019. Microplastics in surface waters and sediments of the Wei River, in the northwest of China. Science of the Total Environment 667, 427–434.

Duis, K., Coors, A., 2016. Microplastics in the aquatic and terrestrial environment: sources (with a specific focus on personal care products), fate and effects. Environmental Sciences Europe 28, 1–25.

Dümichen, E., Barthel, A.K., Braun, U., Bannick, C.G., Brand, K., Jekel, M., Senz, R., 2015. Analysis of polyethylene microplastics in environmental samples, using a thermal decomposition method. Water Research 85, 451–457.

Dunalska, J.A., 2019. Lake restoration – theory and practice. Warszawa. Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk (in Polish with English summary).

Eerkes-Medrano, D., Thompson, R.C., Aldridge, D.C., 2015. Microplastics in freshwater systems: A review of the emerging threats, identification of knowledge gaps and prioritisation of research needs. Water Research 75, 63–82.

Efimova, I., Bagaeva, M., Bagaev, A., Kileso, A., Chubarenko, I.P., 2018. Secondary microplastics generation in the sea swash zone with coarse bottom sediments: Laboratory experiments. Frontiers in Marine Science 5, 313.

Faure, F., Corbaz, M., Baecher, H., De Alencastro, L.F., 2012. Pollution due to plastics and microplastics in lake Geneva and in the Mediterranean sea. Archives des Sciences 65, 157–164.

Faure, F., Demars, C., Wieser, O., Kunz, M., De Alencastro, L.F., 2015. Plastic pollution in Swiss surface waters: Nature and concentrations, interaction with pollutants. Environmental Chemistry 12, 582–591.

Fischer, E.K., Paglialonga, L., Czech, E., Tamminga, M., 2016. Microplastic pollution in lakes and lake shoreline sediments – a case study on Lake Bolsena and Lake Chiusi (central Italy). Environmental Pollution 213, 648–657.

Free, C.M., Jensen, O.P., Mason, S.A., Eriksen, M., Williamson, N.J., Boldgiv, B., 2014. High-levels of microplastic pollution in a large, remote, mountain lake. Marine Pollution Bulletin 85, 156–163.

GESAMP, 2015. Sources, fate and effects ofmicroplastics in the marine environment: a global assessment. London: IMO/FAO/UNESCO- IOC/UNIDO/WMO/IAEA/UN/UNEP/UNDP Joint Group of Experts on the Scientific Aspects of Marine Environmental Protection.

Hidalgo-Ruz, V., Gutow, L., Thompson, R.C., Thiel, M., 2012. Microplastics in the marine environment: A review of the methods used for identification and quantification. Environmental Science and Technology 46, 3060–3075.

Horton, A.A., Walton, A., Spurgeon, D.J., Lahive, E., Svendsen, C., 2017. Microplastics in freshwater and terrestrial environments: Evaluating the current understanding to identify the knowledge gaps and future research priorities. Science of the Total Environment 586, 127–141.

Imhof, H.K., Ivleva, N.P., Schmid, J., Niessner, R., Laforsch, C., 2013. Contamination of beach sediments of a subalpine lake with microplastic particles. Current Biology 23, R867–R868.

Klein, S., Worch, E., Knepper, T.P., 2015. Occurrence and spatial distribution of microplastics in river shore sediments of the rhine main area in Germany. Environmental Science and Technology 49, 6070–6076.

Lee, H., Shim, W.J., Kwon, J.H., 2014. Sorption capacity of plastic debris for hydrophobic organic chemicals. Science of the Total Environment 470–471, 1545–1552.

Lee, J., Hong, S., Song, Y.K., Hong, S.H., Jang, Y.C., Jang, M., Heo, N.W., Han, G.M., Lee, M.J., Kang, D., Shim, W.J., 2013. Relationships among the abundances of plastic debris in different size classes on beaches in South Korea. Marine Pollution Bulletin 77, 349–354.

Lenz, R., Enders, K., Beer, S., Sørensen, T.K., Stedmon, C.A., 2016. Analysis of Microplastic in the Stomachs of Herring and Cod from the North Sea and the Baltic Sea. Lyngby: DTU Aqua 1–30.

Li, J., Liu, H., Paul Chen, J., 2018. Microplastics in freshwater systems: A review on occurrence, environmental effects, and methods for microplastics detection. Water Research 137, 362–374.

Lin, L., Zuo, L.Z., Peng, J.P., Cai, L.Q., Fok, L., Yan, Y., Li, H.X., Xu, X.R., 2018. Occurrence and distribution of microplastics in an urban river: A case study in the Pearl River along Guangzhou City, China. Science of the Total Environment 644, 375–381.

Magnusson, K., Eliasson, K., Fråne, A., Haikonen, K., Hultén, J., Olshammar, M., Stadmark, J., Voisin, A., 2016. Swedish sources and pathways for microplastics to the marine environment A review of existing data. IVL Swedish Environmental Research Institute,Report C 183, 1–87.

Mathalon, A., Hill, P., 2014. Microplastic fibers in the intertidal ecosystem surrounding Halifax Harbor, Nova Scotia. Marine Pollution Bulletin 81, 69–79.

Moore, C.J., 2008. Synthetic polymers in the marine environment: A rapidly increasing, long-term threat. Environmental Research 108, 131–139.

Napper, I.E., Bakir, A., Rowland, S.J., Thompson, R.C., 2015. Characterisation, quantity and sorptive properties of microplastics extracted from cosmetics. Marine Pollution Bulletin 99, 178–185.

Napper, I.E., Thompson, R.C., 2016. Release of synthetic microplastic plastic fibres from domestic washing machines: Effects of fabric type and washing conditions. Marine Pollution Bulletin 112, 39–45.

Nizzetto, L., Futter, M., Langaas, S., 2016. Are Agricultural Soils Dumps for Microplastics of Urban Origin? Environmental Science and Technology 50, 10777–10779.

Novotny, T.E., Lum, K., Smith, E., Wang, V., Barnes, R., 2009. Cigarettes butts and the case for an environmental policy on hazardous cigarette waste. International Journal of Environmental Research and Public Health 6, 1691–1705.

Peters, C.A., Bratton, S.P., 2016. Urbanization is a major influence on microplastic ingestion by sunfish in the Brazos River Basin, Central Texas, USA. Environmental Pollution 210, 380–387.

Piñon-Colin, T. de J., Rodriguez-Jimenez, R., Rogel-Hernandez, E., Alvarez-Andrade, A., Wakida, F.T., 2020. Microplastics in stormwater runoff in a semiarid region, Tijuana, Mexico. Science of the Total Environment 704, 135411.

PlasticsEurope, 2019. Plastics – the Facts 2019: An analysis of European plastics production, demand and waste data. Report, 1–42.

Rochman, C.M., Browne, M.A., Halpern, B.S., Hentschel, B.T., Hoh, E., Karapanagioti, H.K., Rios-Mendoza, L.M., Takada, H., Teh, S., Thompson, R.C., 2013. Policy: Classify plastic waste as hazardous. Nature 494, 169–170.

Rodrigues, M.O., Abrantes, N., Gonçalves, F.J.M., Nogueira, H., Marques, J.C., Gonçalves, A.M.M., 2018. Spatial and temporal distribution of microplastics in water and sediments of a freshwater system (Antuã River, Portugal). Science of the Total Environment 633, 1549–1559.

Sruthy, S., Ramasamy, E. V., 2017. Microplastic pollution in Vembanad Lake, Kerala, India: The first report of microplastics in lake and estuarine sediments in India. Environmental Pollution 222, 315–322.

Tanaka, K., Takada, H., Yamashita, R., Mizukawa, K., Fukuwaka, M. aki, Watanuki, Y., 2013. Accumulation of plastic-derived chemicals in tissues of seabirds ingesting marine plastics. Marine Pollution Bulletin 69, 219–222.

Turner, S., Horton, A.A., Rose, N.L., Hall, C., 2019. A temporal sediment record of microplastics in an urban lake, London, UK. Journal of Paleolimnology 61, 449–462.

van Wezel, A., Caris, I., Kools, S.A.E., 2016. Release of primary microplastics from consumer products to wastewater in the Netherlands. Environmental Toxicology and Chemistry 35, 1627–1631.

Vaughan, R., Turner, S.D., Rose, N.L., 2017. Microplastics in the sediments of a UK urban lake. Environmental Pollution 229, 10–18.

Wang, J., Peng, J., Tan, Z., Gao, Y., Zhan, Z., Chen, Q., Cai, L., 2017a. Microplastics in the surface sediments from the Beijiang River littoral zone: Composition, abundance, surface textures and interaction with heavy metals. Chemosphere 171, 248–258.

Wang, J., Tan, Z., Peng, J., Qiu, Q., Li, M., 2016. The behaviors of microplastics in the marine environment. Marine Environmental Research 113, 7–17.

Wang, W., Ndungu, A.W., Li, Z., Wang, J., 2017b. Microplastics pollution in inland freshwaters of China: A case study in urban surface waters of Wuhan, China. Science of the Total Environment 575, 1369–1374.

Xiong, X., Zhang, K., Chen, X., Shi, H., Luo, Z., Wu, C., 2018. Sources and distribution of microplastics in China’s largest inland lake – Qinghai Lake. Environmental Pollution 235, 899–906.

Yonkos, L.T., Friedel, E.A., Perez-Reyes, A.C., Ghosal, S., Arthur, C.D., 2014. Microplastics in four estuarine rivers in the chesapeake bay, U.S.A. Environmental Science and Technology 48, 14195–14202.

Yu, X., Peng, J., Wang, J., Wang, K., Bao, S., 2016. Occurrence of microplastics in the beach sand of the Chinese inner sea: The Bohai Sea. Environmental Pollution 214, 722–730.

Yuan, W., Liu, X., Wang, W., Di, M., Wang, J., 2019. Microplastic abundance, distribution and composition in water, sediments, and wild fish from Poyang Lake, China. Ecotoxicology and Environmental Safety 170, 180–187.

Yurtsever, M., 2019. Tiny, shiny, and colorful microplastics: Are regular glitters a significant source of microplastics? Marine Pollution Bulletin 146, 678–682.

Zbyszewski, M., Corcoran, P.L., Hockin, A., 2014. Comparison of the distribution and degradation of plastic debris along shorelines of the Great Lakes, North America. Journal of Great Lakes Research 40, 288–299.

Zhang, K., Su, J., Xiong, X., Wu, X., Wu, C., Liu, J., 2016. Microplastic pollution of lakeshore sediments from remote lakes in Tibet plateau, China. Environmental Pollution 219, 450–455.

Zhang, K., Xiong, X., Hu, H., Wu, C., Bi, Y., Wu, Y., Zhou, B., Lam, P.K.S., Liu, J., 2017. Occurrence and Characteristics of Microplastic Pollution in Xiangxi Bay of Three Gorges Reservoir, China. Environmental Science and Technology 51, 3794–3801.

Zhou, Q., Zhang, H., Fu, C., Zhou, Y., Dai, Z., Li, Y., Tu, C., Luo, Y., 2018. The distribution and morphology of microplastics in coastal soils adjacent to the Bohai Sea and the Yellow Sea. Geoderma 322, 201–208.

Zobkov, M., Esiukova, E., 2017. Microplastics in Baltic bottom sediments: Quantification procedures and first results. Marine Pollution Bulletin 114, 724–732.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Weronika Rogowska
1
Elżbieta Skorbiłowicz
1
Mirosław Skorbiłowicz
1
Łukasz Trybułowski
1

  1. Bialystok University of Technology, Faculty of Civil Engineering and Environmental Sciences, Department of Technology in Environmental Engineering, Wiejska 45E, 15-351 Białystok, Poland

Abstrakt

Ninety eight polychaete species were found in the shallow sublittoral of Admiralty Bay. The most abundant were Leitoscoloplos kerguelensis, Tauberia gracilis, Ophelina syringopyge, Rhodine intermedia, Tharyx cincinnatus, Aricidea (Acesta) strelzovi, Apistobranchus sp., Cirrophorus brevicirratus and Microspio moorei. Mean abundance of polychaetes was estimated at 120 ind./ 0.1m2. As a result of cluster analysis several polychaete assemblages were distinguished. The highly specific assemblage with two characteristic species, Scoloplos marginatus and Travisia kerguelensis, from shallow areas with sandy bottom situated far from glaciers; a distincly specific assemblage with Apistobranchus sp. from poorly sorted sediments in the bottom areas situated on the slopes at the base of steep rubble shores; the richest and most diverse, highly specific polychaete assemblage from the central basin of the bay with Tauberia gracilis as the most characteristic species, as well as two assemblages from the bottom areas neighbouring glaciers and influenced by the intensive enrichment of very small grain-sized sediments with Ophelina cylindricaudata and Tharyx cincinnatus. Clear assemblages’ arrangement was observed along the gradient: sand, silty sand, silt towards clay silt. Other important factors, supporting the proposed classification of assemblages and their character, include the sorting coefficient of the sediment (So) as well as the slope of the bottom. The between-habitat diversity of polychaete fauna is strongly connected with the phenomena occurring in the neighbouring terrestrial coastal areas.

Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jacek Siciński

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji