W ARCHIWUM ENERGETYKI drukowane są prace oryginalne, nie publikowane w innych
wydawnictwach. Układ nadesłanej pracy powinien być
dostosowany do podanych niżej wskazówek:
- Autorzy winni przesłać do redakcji 3 egzemplarze pracy (oryginał i 2 kopie) w formie wydruku formatu A-4 wraz z rysunkami i tablicami. Kartki winny być pisane jednostronnie z interlinią 1,5 wiersza. Do pracy dołącza się imię i nazwisko autora do korespondencji wraz z tytułem naukowym oraz dokładnym adresem, numerem telefonu kontaktowego oraz e-mailem. Objętość pracy nie powinna przekraczać 20 stron.
- W nagłówku na pierwszej stronie podaje się imię i nazwisko autora, a poniżej nazwę reprezentowanej instytucji i miejscowość, niżej – tytuł artykułu. Po tytule należy umieścić krótkie streszczenie (do 15 wierszy maszynopisu). Wszystkie rozdziały (razem ze wstępem) powinny być ponumerowane cyframi arabskimi.
- W artykule stanowiącym skrót obronionej rozprawy doktorskiej autora zamieszcza się odsyłacz przy tytule artykułu, a u dołu pierwszej strony podaje się: tytuł rozprawy doktorskiej, jeśli różni się od tytułu artykułu, datę i miejsce przyjęcia rozprawy oraz imię i nazwisko promotora. Wraz z wydrukiem artykułu należy w tym przypadku przesłać kopie recenzji opracowanych w toku przewodu doktorskiego.
- Wartykule zawierającym dużą liczbę wzorów i oznaczeń, ważniejsze oznaczenia można podać w zestawieniu Oznaczenia, umieszczonym między streszczeniem i wstępem. Numeracja wzorów powinna być ciągła w obrębie całego artykułu.
- Jako obowiązujący przyjmuje się Międzynarodowy Układ Jednostek i Miar (SI).
- Wszystkie rysunki (w tym również fotografie, wykresy, schematy itp.) powinny być ponumerowane cyframi arabskimi. Nie należy bezpośrednio na rysunkach umieszczać objaśnień, lecz odnośniki numerowane lub literowane, same zaś objaśnienia podać w przypisach przeznaczonych do wydrukowania pod rysunkami. Wielkość rysunku nie może przekraczać formatu 12, 5 × 17, 0 cm.
- Tablice powinny być ponumerowane cyframi arabskimi. Każda tablica powinna mieć odpowiedni tytuł. Wielkość tablicy nie może przekraczać formatu 12,5 × 17,0 cm. Mniejsze tablice można grupować po kilka na stronie.
- Do wydruku pracy autor zobowiązany jest dołączyć pliki komputerowe z tekstem pracy i rysunkami. Praca winna być napisana za pomocą Worda – ∗.docx, ∗.rtf lub opracowana w systemie LATEX-a – ∗.tex. Materiał ilustracyjny (rysunki, schematy, wykresy, obrazy) należy dołączyć w postaci osobnych plików graficznych: ∗.cdr, ∗.eps (grafika wektorowa); ∗.jpg, ∗.tif, ∗.bmp, ∗.png, ∗.gif (grafika rastrowa). Preferowanym formatem jest Encapsulated PostScript – ∗.eps. W przypadku rysunków i fotografii skanowanych lub zrzutów ekranu należy zastosować rozdzielczość minimum 300 dpi. Pliki komputerowe należy dostarczyć na dyskietkach lub płytach CD.
- Każda pozycja bibliografii powinna zawierać nazwiska autorów i pierwsze litery imion, dwukropek oraz pełny tytuł w języku oryginału, kropka, a ponadto: a) przy wydawnictwach książkowych nazwę wydawnictwa oraz miejsce i rok wydania: b) przy czasopismach nazwę czasopisma, numer tomu, rok wydania, numer bieżący, numery stron. Pozycje rosyjskojęzyczne należy wpisywać w transkrypcji.
- Do pracy należy dołączyć streszczenie w języku angielskim o treści odpowiadającej streszczeniu w języku polskim i podać pełny tytuł pracy w tłumaczeniu na język angielski.
- Zaleca się publikowanie prac w języku angielskim. W takim przypadku streszczenie w języku angielskim umieszcza się po tytule, a streszczenie w języku polskim na końcu pracy. Tytuły pozycji bibliografii napisanych w innym języku należy przetłumaczyć na język angielski, a na końcu podać w nawiasie język oryginału np. (in Polish).
- Redakcja zastrzega sobie prawo dokonywania zmian stylistycznych, skrótów i innych zmian w układzie pracy, nie naruszających jej strony merytorycznej.
Zgłoszen