Nauki Techniczne

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management

Zawartość

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management | 2001 | No 2

Abstrakt

W pracy przedstawiono wyniki badań porowatości 18 polskich węgli bitumicznych przeprowadzonych metodą porozymetrii rtęciowej w połączeniu z oznaczeniami dcnsymetrycznymi metodą helową. Dla badanej populacji próbek węgla stwierdzono występowanie korelacji pomiędzy objętością porów o promieniu ~ 7,5 nm a udziałem i strukturą substancji organicznej węgla. Tę ostatnią scharakteryzowano za pomocąjednego z cytowanych w literaturze wskaźników charakteryzujących tę strukturę. W przypadku porów o większym promieniu wykazano zależność ich objętości od udziału w węglu obujego podstawowych składników, tj. substancji organicznej i mineralnej. Stwierdzono ponadto, iż przewaźająca objętość porów w badanych węglach związana jest z porami o promieniu poniżej 2500 nm.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Andrzej Strugała

Abstrakt

Temperatura zapłonu jest ważnym parametrem oceny wartości użytkowej karbonizatów węglowych szczególnie wówczas, gdy są stosowane jako paliwa bezdymne w gospodarce komunalnej. Przedstawiono prostą i szybką metodę oceny tego wskaźnika. Opisano wyniki badań nad ustaleniem poziomu podstawowych czynników pomiaru, takichjak: masa nawaźki i jej uziarnienie, prędkość ogrzewania oraz wielkość strumienia objętościowego tlenu. Przy ustaleniu istotności wpływu wyżej wymienionych czynników na· końcowy wynik pomiaru, zastosowano eksperyment czynnikowy typu kwadratu grecko-łacińskiego. Na podstawie analizy uzyskanych rezultatów oraz kierując się minimalizacją czasu i kosztu oznaczenia ustalono następujące poziomy czynników przy pomiarze temperatury zapłonu karbonizatów: masa próbki 1,5 g; uziarnienie 0,5-1 mm, prędkość ogrzewania IO K/min i strumień objętościowy tlenu 400 cm3/min. W celu sprawdzenia przydatności zaproponowanej metody pomiaru temperatury zapłonu karbonizatów wykonano serię badań dziesięciu karbonizatów o zróźnicowanym stopniu odgazowania, wyprodukowanych z węgli kamiennych o różnym stopniu uwęglenia. Badane próbki reprezentowały: typowe paliwa bezdymne produkowane z niskozmetamorfizowanych węgli kamiennych zawierające charakterystyczną dla tego typu paliw ilość części lotnych (8-10%), która gwarantuje wysoką ich reakcyjność, średnioreakcyjnc koksy przeznaczone dla celów pozahutniczych produkowane w bateriach systemu zasypowego i ubijanego oraz niskoreakcyjnc koksy metalurgiczne o zróźnicowanej jakości. Przeprowadzone badania wykazały, że badane próbki z wysokoreakcyjnych paliw bezdymnych posiadały najniższą, mieszczącą się w zakresie 350-400°C temperaturę zapłonu, pozwalającą na poprawne ich spalanie w warunkach prostych palenisk rusztowych. Temperatury zapłonu dla koksów do celów pozahutniczych mieściły się w przedziale 430-520°C, natomiast koksy przeznaczone do procesu wielkopiecowego posiadały temperaturę zapłonu w tlenie od około 550 do 590°C. Przeprowadzone badania w pełni potwierdziły przydatność zaproponowanej metody do pomiaru temperatury zapłonu szerokiej gamy karbonizatów węglowych, począwszy od typowych paliw bezdymnych o cechach półkoksu i bardzo niskich temperaturach zapłonu rzędu 350°C, aż po najlepszej jakości koksy przeznaczone do wielkich pieców stosujących technologię PCI, w których temperatura zapłonu sięga 590°C.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Aleksander Karcz
Jerzy Jonas
Elzbieta Jurzecka
Andrzej Rozwadowski

Abstrakt

Omówiono metody otrzymywania, właściwości oraz główne kierunki badań nad porowatymi materiałami węglowymi (węgiel aktywny, węglowe sita cząsteczkowe, aktywne włókniny węglowe). Wykazano przydatność adsorbentów węglowych w procesach ochrony atmosfery i wód, rozdzielania mieszanin gazowych, magazynowania paliw gazowych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Bronisław Buczek
Leszek Czepirski

Abstrakt

Przedstawiono złoża i udokumentowane zasoby kopalin węglanowych w północnej części Wietnamu oraz perspektywy ich wykorzystania w poszczególnych rejonach gospodarczo-społecznych kraju. Dotychczas zostało udokumentowanych w północnym Wietnamie 115 złóż wapieni, 21 złóż marmurów oraz 18 złóż dolomitów. Występują one przede wszystkim w utworach dewonu, karbonu - permu oraz środkowego triasu. Zasoby udokumentowanych złóż wapieni wynoszą I I 770 mln ton, marmurów - około 200 mln m3 i dolomitów - ponad 3000 tys. ton. Wykorzytywanc są do produkcji kamieni budowlanych, kruszywa drogowego i budowlanego, produkcji wapna i cementu (łącznic z kopalinami ilastymi stosowanymi jako surowiec niski), w hutnictwie, przemyśle celulozowo-papierniczym, chemicznym. Zapotrzebowanie na surowce węglanowe może być zaspokojone w ciągu najbliższych 70-80 lat zasobami udokumentowanymi w kategorii C 1, a łącznic z zasobami w kategorii C2 w okresie ponad I 00 lat. Możliwości wydobycia i wykorzystania wapieni są zróżnicowane w poszczególnych rejonach krajuw zależności od wielkości bazy zasobowej, jakości kopalin, położenia geograficznego oraz warunków geomorfologicznych i komunikacyjnych. Najdogodniejsze warunki dla zagospodarowania złóż wapieni istnieją w rejonie niziny rzeki Czerwonej (wapienie dewońskie i środkowego triasu) i mniej korzytne kolejno w rejonach: Bak Trung Bo (wapienie środkowego triasu i dewońskie oraz karbońska-permskie), rejonie Dong Bak (wapienie karbońska-permskie, dewońskie) oraz najmniej korzystne w rejonie Tay Bak (wapienie triasowe).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Nguyen Dinh Hoan

Abstrakt

Zastosowano metody rozpoznawania obrazów (met. funkcji potencjalnej i met. Kora-3) oraz metodę geostatystyczną do wskazywania zasięgu ciał rudnych Zn-Pb na złożu .,Trzebionka" kolo Chrzanowa. Użyto cech litologiczno- stratygraficznych, pochodzących z dokumentacji geologicznej otworów wiertniczych oraz danych o intensywności mineralizacji. Wykonane testy dowodzą, że w przypadku otworów bilansowych o niskiej wydajności, odwierconych w latach pięćdziesiątych, zaproponowana metodyka umożliwia często niwelację błędów w interpretacji analiz chemicznych rdzeni na zawartość Zn i Pb. Może ona być zatem traktowana jako wspomagająca podejście standardowe.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Wojciech Mastej

Abstrakt

Jednym z najważniejszych problemów ostatnich lat w rejonie Tarnobrzega jest przeprowadzenie likwidacji odkrywkowych kopalń siarki Machów i Piaseczno w sposób minimalizujący zagrożenie dla środowiska naturalnego. Programy prac likwidacyjnych zakładają, że w miejsce odkrywek powstaną zbiorniki wodne o charakterze rekreacyjnym. W odkrywce Machów wykonywana jest 25-metrowa warstwa z iłów krakowieckich izolująca wody w przyszłym zbiorniku od zanieczyszczonych wód trzeciorzędowych, W wyrobisku Piaseczno od 1981 r., tj. od zakończenia robót górniczych, istnieje zbiornik wodny, którego rzędna utrzymywana jest poprzez odprowadzanie nadmiaru wód do Wisły. Trudności finansowe spowodowały, że w odkrywce Piaseczno odstąpiono od wykonywania warstwy izolacyjnej. Prognozowanie zmian jakości wody w zbiorniku Piaseczno oparto na wynikach badań symulacyjnych wykonanych na modelu warunków hydrogeologicznych Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego. Rozwiązania uwzględniały różne wysokości piętrzenia wody w zbiorniku Piaseczno i spodziewany postęp prac likwidacyjnych w kopalni Machów. Podstawą bilansu hydrogeochemicznego, umożliwiającego ocenęjakości wód zbiornikowych, były wydatki strumieni filtracyjnych oraz koncentracje w nich jonów wskaźnikowych (chlorki i siarczany). Zarówno obecnie (2000 r.), jak i w prognozach największy ładunek zanieczyszczeń jest wnoszony przez strumień filtracyjny napływający do zbiornika od strony składowisk. Dla stanu wyjściowego stężenie jonu chlorkowego wwodach zbiornika spowodowane przez ten strumień stanowi około 42%całkowitej jego koncentracji, a siarczanów aż około 84%. Obliczenia prognostyczne wskazują, że na jakość wody w zbiorniku Piaseczno istotny wpływ będzie miał postęp i wzajemna relacja prac likwidacyjnych w obu wyrobiskach poeksploatacyjnych. Okresowo może dochodzić do pogorszenia się jakości wody, jednak w warunkach docelowych ulegnie ona poprawie w stosunku do obserwowanej obecnie.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Andrzej Haładus
Ryszard Kulma

Abstrakt

Od zakończenia w 1971 r. odkrywkowej eksploatacji rudy siarkowej w kopalni Piaseczno i piasków szklarskich, wydobywanych w latach 1971-1980, wyrobisko poeksploatacyjne pozostawało w stanic niezlikwidowanym. Na dnie wyrobiska utworzył się zbiornik wodny, w którym położenie zwierciadła wody utrzymywane jest za pomocą pomp powierzchniowych. Opracowany w 1997 r. program robót likwidacyjnych zakładał wykonanie poziomej warstwy izolacyjnej oraz synchronizacji; działań z inną, leżącą w pobliżu Kopalnią Siarki Machów, w której również zakończono eksploatację rudy siarkowej. Względy finansowe i organizacyjne przesądziły jednak o dezaktualizacji tego programu. Realny sposób likwidacji wyrobiska w Piasecznic będzie zatem polegał na napełnieniu zbiornika wodą do wysokości 146,0 m n.p.m. i uporządkowaniu jego otoczenia. Badania symulacyjne wykonane na modelu hydrogeologicznym Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego umożliwiają oceni; skutków hydrodynamicznych, jakich należy oczekiwać na poszczególnych etapach procesu likwidacyjnego wyrobiska w Piasecznic. Będą one w dużej mierze zależne od osiągniętej wysokości napełnienia zbiornika i postępu prac w likwidowanej odkrywce Machów. Przedstawiona prognoza zmian stosunków wodnych pozwala na określenie dopływu wody z piętra czwartorzędowego i trzeciorzędowego, a ponadto charakteryzuje spodziewany układ pola hydrodynamicznego. Rozpatrzone scenariusze możliwego rozwoju sytuacji w obu likwidowanych wyrobiskach poeksploatacyjnych wskazują na korzyści wynikające z niezwłocznego rozpoczęcia napełniania zbiornika w Piasecznic. Osiągnięcie docelowej wysokości zwierciadła wody musi być jednak poprzedzone wykonaniem systemu melioracyjnego. Brak rowów drenażowych sieci podstawowej i szczegółowej może prowadzić do degradacji gruntów rolnych, a dla wielu rejonów stanowić bezpośrednie zagrożenie podtopieniem.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Ryszard Kulma
Andrzej Haładus

Dodatkowe informacje

The subject matter of the articles published in Mineral Resources Management covers issues related to minerals and raw materials, as well as mineral deposits, with particular emphasis on:

  • The scientific basis for mineral resources management,
  • The strategy and methodology of prospecting and exploration of mineral deposits,
  • Methods of rational management and use of deposits,
  • The rational exploitation of deposits and the reduction in the loss of raw materials,
  • Mineral resources management in processing technologies,
  • Environmental protection in the mining industry,
  • Optimization of mineral deposits and mineral resources management,
  • The rational use of mineral resources,
  • The economics of mineral resources,
  • The raw materials market,
  • Raw materials policy,
  • The use of accompanying minerals,
  • The use of secondary raw materials and waste,
  • Raw material recycling,
  • The management of waste from the mining industry.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji