Nauki Techniczne

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management

Zawartość

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management | 2007 | No 1

Abstrakt

W zasadniczej masie triasowych czerwonych kopalin ilastych północnego obrzeżenia Gór Świętokrzyskich występują szarozielone przerosty i wtrącenia. Wykazują one daleko idące wzajemne podobieństwa w zakresie składu mineralnego. Zasadnicza różnica polega jedynie na obecności hematytu w czerwonej kopalinie. Pod względem rodzaju i udziału minerałów ilastych (traktowanych łącznie z mikami) skały te w całości mają charakter wybitnie polimineralny. Ponadto niemal z reguły nie zawierają minerałów węglanowych, stanowiąc kopaliny bezwapienne. Cechą charakterystyczną szarozielonych przerostów i wtrąceń, jak i zasadniczej masy kopaliny ilastej barwy czerwonej,jest bardzo mała zawartość substancji organicznej. Generalnie, kopaliny te charakteryzują się podwyższonym udziałem frakcji pyłowej, co znajduje m.in. odzwierciedlenie w stosunkowo dużych - dochodzących do IO μm - wartościach mediany. Charakter krzywych wypalania szarozielonych przerostów i wtrąceń, jak i czerwonej kopaliny ilastej jest typowy dla surowców bezwapiennych. Stwierdzone różnice w wartościach poszczególnych, ceramicznych parametrów technologicznych, jak też w charakterystycznych temperaturach, spowodowane są odmiennymi zawartościami tlenkówżelaza. Mniejszy ich udział w szarozielonych przerostach i wtrąceniach powoduje, że spiekają się one gorzej w porównaniu z zasadniczą masą kopaliny barwy czerwonej.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Piotr Wyszomirski
Marek Muszyński

Abstrakt

W badanych pokładach występuje węgiel o stosunkowo wysokiej, niekorzystnej przy produkcji koksu, zawartości fosforu (P0). Najlepszymi parametrami odznacza się węgiel występujący w pokładach 357/1, 360/1 i 401/1. Stwierdzono, że zawartość fosforu zmienia się w szerokim zakresie od 0,006 do 0,220%, przy średniej wartości od 0,05 I do 0,079%. Oszacowania przeprowadzone metodą krigingu, dają wyniki różniące się od tych wartości maksymalnie o 0,006% (pokład 403/1). Zmienność zawartości fosforu w badanych pokładach określono jako dużą, a jedynie w przypadku najsłabiej rozpoznanego pokładu 404/2-jako przeciętną. Struktura zmienności zawartości fosforu wykazuje dwojaki charakter. Pierwszą grupę stanowią pokłady, w przypadku których semiwariogramy uśrednione aproksymowano modelem liniowym, sferycznym lub też złożeniem modelu sferycznego i Gaussa (pokłady 357/I, 360/1, 361, 401/1 i 403/1 ). Drugą grupę stanowią pokłady, dla których semiwariogram uśredniony przybliżono modelem losowym (pokład 363 i 404/2).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Rafał Morga

Abstrakt

Azbest jest minerałem, który ze względu na swoje właściwości (miękkość, giętkość, odporność na ogień) przez tysiące lat był stosowany w różnych dziedzinach życia. W artykule przeanalizowano światową produkcję azbestu w XX w. oraz strukturę wytwarzania wyrobów azbestowych (azbest ze względu na posiadane cechy stosowany był w około 3000 technologiach). Wskazano miejsca, w których występują złoża azbestu. Przeanalizowano wpływ wyrobów azbestowych na zdrowie ludzkie. Ze względu na udowodniony i potwierdzony badaniami klinicznymi negatywny wpływ na zdrowie ludzkie, produkcja azbestu została całkowicie zakazana w Unii Europejskiej. Zwrócono również uwagę na prawodawstwo dotyczące bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Justyna Pyssa
Grażyna Maria Rokita

Abstrakt

W artykule ukazano tok postępowania przy tworzeniu bazy danych geologiczno-górniczych dla przodków eksploatacyjnych ścianowych, dominujących w polskim górnictwie węgla kamiennego. Bazy takie umożliwiają symulację projektowanych robót górniczych i rezultatów produkcyjnych nie tylko w kategoriach wielkości fizycznych, ale również ekonomicznych. Z uwagi na charakteryzujący produkcję górniczą wysoki poziom niepewności, związany zwłaszcza ze zmiennością warunków zalegania złóż, wskazane jest określenie rozkładów prawdopodobieństwa zbieranych porównywalnych danych statystycznych, celem ustalenia wielkości istniejącego ryzyka w odniesieniu do planowanej produkcji. Podane w niniejszym artykule przykłady odnoszą się do ścian prowadzonych w różnych warunkach geologicznych i odmiennie wyposażonych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Roman Magda
Stanisław Głodzik
Tadeusz Woźny

Abstrakt

W artykule aproksymowano parametry strukturalne funkcji produkcji dla branży górnictwa węgla kamiennego w Polsce. W wyniku reformy przeprowadzanej w górnictwie zmieniają się relacje między nakładami takich czynników produkcji jak praca i kapitał a uzyskiwanymi efektami produkcyjnymi. Funkcja produkcji pozwala badać elastyczność czynników produkcji, możliwości ich substytucji, produktywność i produktywność krańcową pracy ludzkiej i zaangażowanego kapitału, wpływu czynnika postępu techniczno-organizacyjnego na produkcję a także, w pewnym zakresie, określać zapotrzebowaniew przyszłości na analizowane czynniki produkcji w przypadku zmiany wielkości produkcji lub warunków wykorzystania czynników, szczególnie kapitału, czyli zakresu inwestowania w górnictwie.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tadeusz Franik

Abstrakt

W artykule przedstawiono źródła pozyskiwania kapitału własnego. Ponadto zaprezentowano formy finansowania majątku własnego wraz z omówieniem istoty kapitału. W strukturze kapitału najogólniej wyróżnić można dwie grupy składników, a mianowicie: - kapitał własny, - kapitał obcy, który może być kapitałem długo- lub też krótkoterminowym. W publikacji zaprezentowano również zasady finansowe. Scharakteryzowano następujące źródła pozyskania kapitału własnego: emisja akcji i instrumentów pochodnych, finansowanie hybrydowe, zysk zatrzymany oraz Private Equity, Venture Capital.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Patrycja Bąk

Abstrakt

W pracy przedstawiono wybrane aspekty budowy modelu matematycznego na potrzeby programowania efektywnej ekonomicznie strategii zarządzania wydobyciem węgla kamiennego w warunkach gospodarki rynkowej przy założeniu pełnego i terminowego zaspokojenia popytu. Model przedstawiono na uproszczonych przykładach w celu pokazania podstaw teoretycznych sposobu jego budowy.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Maksymilian Klank

Abstrakt

W artykule zaprezentowano procedurę optymalizacji opracowaną dla metody modelowania i optymalizacji robót górniczych w kopalni węgla kamiennego z wykorzystaniem sieci stochastycznych. Prezentowana metoda może stanowić narzędzie wspomagające proces projektowania przyszłych robót górniczych z uwzględnieniem wymagań decydenta w sferze poziomu wyników produkcyjnych oraz ekonomiczno-finansowych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Edyta Brzychczy

Abstrakt

Omówiono znaczenie szczelności obiektów-struktur geologicznych w złożach węglowodorów i w głębokich poziomach wodonośnych przeznaczonych do podziemnego składowania dwutlenku węgla. Scharakteryzowano szczelność geologiczną i techniczną tego typu obiektów, zdefiniowano podstawowe pojęcia w tym zakresie. Odwołano się do polskich doświadczeń w zakresie szczelności podziemnych magazynów gazu ziemnego oraz przemysłowych realizacji technologii sekwestracji gazów kwaśnych w Polsce.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Radosław Tarkowski
Jerzy Stopa

Abstrakt

W warunkach złożonej budowy geologicznej oraz bezpośrednich i pośrednich połączeń hydraulicznych istniejących między piętrami wodonośnymi czwartorzędu, triasu i karbonu prowadzona jest działalność wydobywcza Kopalni Piasku Szczakowa. Grawitacyjne odwadnianie tej kopalni prowadzone rozbudowanym systemem kanałów i rowów odwadniających spowodowało znaczące zmiany stosunkówwodnych, głównie w obrębie piętra czwartorzędowego. Zmiany te potęgowane są przez drenujące oddziaływanie podziemnych wyrobisk kopań rud cynku i ołowiu oraz studziennych ujęć wodnych. Aktualne warunki formowania strumieni wód podziemnych zostały odtworzone na numerycznym modelu obszaru filtracji. Model ten wykorzystano również do wykonania obliczeń symulacyjnych i przedstawienia prognozy hydrogeologicznej związanej z przewidywanym zakończeniem wydobycia piasków podsadzkowych i rekreacyjnym przeznaczeniem terenów pogórniczych. Określony został docelowy układ hydrodynamiczny w piętrze czwartorzędowo-triasowym oraz spodziewane przepływy w ciekach powierzchniowych, kanałach i rowach. Wskazano także obszary objęte depresją bądź impresją zwierciadła wód podziemnych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Andrzej Haładus
Jarosław Kania
Ryszard Kulma

Abstrakt

W artykule zaprezentowano podstawy teoretyczne i wyniki badań rozdrabniania próbek kamienia wapiennego w warunkach burzliwej warstwy fluidalnej młyna strumieniowo-fluidyzacyjnego. Celem badań było ustalenie wpływu wybranych parametrów procesu, takich jak: masa i uziarnienie nadawy, nadciśnienie powietrza roboczego, prędkość obrotowa wirnika klasyfikatora przepływowego i czas trwania mielenia na uzyskanąwydajność młyna (część I artykułu) oraz na skład ziarnowy produktu mielenia (część II artykułu).
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Daniel Zbroński
Anna Górecka-Zbrońska

Dodatkowe informacje

The subject matter of the articles published in Mineral Resources Management covers issues related to minerals and raw materials, as well as mineral deposits, with particular emphasis on:

  • The scientific basis for mineral resources management,
  • The strategy and methodology of prospecting and exploration of mineral deposits,
  • Methods of rational management and use of deposits,
  • The rational exploitation of deposits and the reduction in the loss of raw materials,
  • Mineral resources management in processing technologies,
  • Environmental protection in the mining industry,
  • Optimization of mineral deposits and mineral resources management,
  • The rational use of mineral resources,
  • The economics of mineral resources,
  • The raw materials market,
  • Raw materials policy,
  • The use of accompanying minerals,
  • The use of secondary raw materials and waste,
  • Raw material recycling,
  • The management of waste from the mining industry.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji