Nauki Techniczne

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management

Zawartość

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management | 2007 | No 3

Abstrakt

Celem pracy byto zbadanie możliwości wzbogacania częściowo zwietrzałego leukogranitu, występującego jako kopalina towarzysząca w kamieniołomie wapieni krystalicznych w Sławniowicach, oraz wskazanie asortymentu wyrobów ceramicznych, do których wytwarzania mógłby być on przydatny po zabiegach uszlachetniania, tj. po odmulaniu, separacji magnetycznej i flotacji. W następstwie dwustopniowej separacji magnetycznej materiału odmulonego zawartość tlenków barwiących (Fe2O3+TiO2) została obniżona z 0,54 do 0,23%. Zastosowanie flotacji pozwoliło na uzyskanie koncentratu skaleniowego o podwyższonym do niemal 11%udziale alkaliów, przy module alkaliczności około 1,1 oraz zawartości około 0,2% Fe2O3 i 0,045% Ti02. Produkt ten, zgodnie z normą BN-83/6714-01. można zakwalifikować jako mączkę skaleniowo-kwarcową odmiany I gatunku I. Mimo uzyskania wysokiego udziału alkaliów, wykorzystanie badanego surowca w produkcji np. wyrobów ceramiki sanitarnej w procesie wypalania szybkościowego lub ceramiki szlachetnej jest mało prawdopodobne, przede wszystkim ze względu na zbyt wysoki udział tlenków barwiących, a także znaczne koszty związane z uzyskaniem z badanej kopaliny surowca skaleniowego odpowiedniej jakości. Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań należy stwierdzić, że najlepszym i najbardziej efektywnym kierunkiem wykorzystania omawianej kopaliny mogłaby być produkcja płytek ceramicznych.już po prostym przygotowaniu spełnia ona bowiem wymagania stawiane przez ten przemysł surowcom skaleniowym.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Ewa Lewicka
Zofia Ociepa
Piotr Wyszomirski

Abstrakt

W artykule przedstawiono i zsyntetyzowano wyniki badań dotyczących zastosowania klinoptylolitów i diatomitów do usuwania wybranych zanieczyszczeń z roztworów wodnych. Klinoptylolit pochodzący ze Słowacji skutecznie usuwał jony amonowe z roztworów o malej twardości, a jego regenerację prowadzono za pomocą chlorku sodu. Zarówno klinoptylolit jak i diatomit (pochodzący z Polski) sorbowały zanieczyszczenia ropopochodne z roztworów wodnych. Zużyte sorbenty regenerowano termicznie. Badane minerały stanowiły również dobre podłoże do rozwoju i immobilizacji mikroorganizmów prowadzących proces nitryfikacji oraz biodegradacji substancji ropopochodnych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jadwiga Kaleta
Dorota Papciak
Alicja Puszkarewicz

Abstrakt

W prezentowanej pracy przedstawiono zagadnienie oszacowania optymalnego nakładu czynników produkcji takich jak praca i kapitał w górnictwie węgla kamiennego. Jako kryterium optymalizacji zastosowano minimalizację kosztu wytworzenia określonej produkcji. Wartość produkcji wytworzonej opisano funkcją potęgową typu Cobba-Douglasa, a koszt produkcji - funkcją liniową. Ze względu na charakter funkcji celu, do rozwiązania zagadnienia zastosowano metodę programowania nieliniowego po wprowadzeniu do funkcji nieoznaczonych mnożników Lagrange'a.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tadeusz Franik

Abstrakt

Artykuł przedstawia podmioty uczestniczące w procesie sekurytyzacji aktywów. Charakteryzuje on rolę każdego z nich oraz wzajemne powiązania. Ponadto w publikacji omówiono trzy rodzaje ryzyka towarzyszącego transakcji sekurytyzacji: ryzyko strukturalne, prawne oraz stron trzecich. Wspomniano również o zabezpieczeniach wewnętrznych i zewnętrznych, które stanowią nieodzowny element transakcji sekurytyzacyjnych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Patrycja Bąk

Abstrakt

Artykuł stanowi analizę podejmowanych przez przedsiębiorstwa działań strategicznych, mających na celu doskonalenie form zarządzania, tworzenia nowych struktur i zapewnienia ich stałego rozwoju. Szczególną uwagę zwrócono na strategie wyszczuplania lub integracji dające nowe możliwości rozwoju przedsiębiorstwa i zapewniające jego sprawne funkcjonowanie. Każdą z tych opcji charakteryzują zalety i wady, dlatego też wybór jednej z nich wymaga szczegółowej analizy warunków, w których funkcjonuje przedsiębiorstwo. Na przykładzie firmy górniczej sektora miedziowego przedstawiono możliwości zastosowania strategii wyszczuplania.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jan Kudełko

Abstrakt

W artykule przedstawiono wybrane aspekty zastosowania techniki VERT do modelowania robot górniczych. Zaprezentowano również pewne elementy VERT w opracowanej metodzie modelowania i optymalizacji robót górniczych w kopalni węgla kamiennego z wykorzystaniem sieci stochastycznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Edyta Brzychczy

Abstrakt

Artykuł jest kolejnym z cyklu, w którym proponuje się pewien sposób tworzenia bazy danych dla przodków górniczych kopalń węgla kamiennego na podstawie doświadczeń, danych i informacji zebranych w trakcie prowadzenia robót. Bazy te mogą być wykorzystane do określania rozkładów prawdopodobieństwa wielkości o charakterze losowym oraz do symulacji stochastycznej przyszłych robót górniczych. Pokazane w niniejszym artykule przykłady dotyczą trzech rodzajów przodków korytarzowych prowadzonych w różnych warunkach geologiczno-górniczych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Roman Magda
Stanisław Głodzik
Tadeusz Woźny
Jan Jasiewicz

Abstrakt

W artykule zaprezentowano przykłady wykorzystania metody analizy postoptymalnej ilustrujące możliwość dostosowania formalnie optymalnych planów produkcji kopalń do rzeczywistych uwarunkowań rynkowych. Przedstawione przykłady korekt planów produkcji, uzyskanych z wykorzystaniem algorytmu Simplex, uzyskuje się bez konieczności uruchamiania procedury optymalizacyjnej, przy równoczesnej eliminacji nieliniowości rozpatrywanego problemu optymalizacji.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Dariusz Fuksa

Abstrakt

Przedstawiono wyniki dotychczas prowadzonych badań oddziaływania CO2 na skały zbiornikowe, w celu określenia ich przydatności dla geologicznego unieszkodliwiania dwutlenku węgla. Zaproponowano przeprowadzenie laboratoryjnych badań oddziaływania CO2 na próbki skalne z wybranych mezozoicznych poziomów zbiornikowych w warunkach złożowych (ciśnienia i temperatury, w obecności solanki). Ich wyniki powinny umożliwić wskazanie istotnych cech skal oraz problemów związanych z oddziaływaniem CO2-skala-płyny złożowe podczas zatłaczania dwutlenku węgla. Wyniki eksperymentów laboratoryjnych wykorzystane do komputerowej symulacji i modelowania równowag reakcji mineral-roztwór, przy użyciu programu PHREEQC, powinny pozwolić na odtworzenie z dużą dokładnością rzeczywistych procesów zachodzących w strukturze geologicznej podczas zatłaczania dwutlenku węgla.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Radosław Tarkowski
Barbara Uliasz-Misiak

Abstrakt

Celem niniejszego opracowania było przeanalizowanie wpływu zbiorników zaporowych Solina-Myczkowce na środowisko wodne po ponad 30-letnim okresie funkcjonowania. Przedstawiono charakterystykę kompleksu utworzonego w wyniku przegrodzenia rzeki San dwiema zaporami: betonową - Solina i ziemną - Myczkowce, przy uwzględnieniu podstawowych funkcji zbiornikówna tle warunków geologicznych i hydrogeologicznych. W ramach praktyki dyplomowej (wrzesień 2003) autorka wykonała pomiary zalegania zwierciadła wody w 58 studniach gospodarskich w otoczeniu zbiorników, które stały się podstawą do wykreślenia schematycznej mapy zalegania zwierciadła wód czwartorzędowych. Główne kierunki przepływu skierowane są ku brzegom zalewu. Obserwuje się wyraźnie drenujący charakter rzek i potoków uchodzących do zbiorników. Woparciu o dane z lat 1995-200 I uzyskane w Zespole Elektrowni Wodnych (ZEW) Solina-Myczkowce S.A. opracowano przebieg zmian stanówwód powierzchniowych na zbiornikach Solina i Myczkowce oraz na rzece San powyżej i poniżej zbiorników, jak również wód podziemnych w trzech otworach badawczych. Zauważono, że pokrywają się ze sobą zarówno wyżowe, jak i niżowe stany wód, przy czym rzeka San ma bardziej wyrównany charakter w przekroju poniżej zalewu. Wyraźnie zaznacza się tu wpływ zbiornika o dużej pojemności, którym można regulować stany wód poniżej przegrodzenia doliny. Z uwagi na słabe zagospodarowanie znacznej części obszarów nadbrzeżnych, wahania zwierciadła wód gruntowych w strefie brzegowej zbiorników są niewielkie i nie notuje się szkód hydrogeologicznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Karolina Wojtuszewska

Dodatkowe informacje

The subject matter of the articles published in Mineral Resources Management covers issues related to minerals and raw materials, as well as mineral deposits, with particular emphasis on:

  • The scientific basis for mineral resources management,
  • The strategy and methodology of prospecting and exploration of mineral deposits,
  • Methods of rational management and use of deposits,
  • The rational exploitation of deposits and the reduction in the loss of raw materials,
  • Mineral resources management in processing technologies,
  • Environmental protection in the mining industry,
  • Optimization of mineral deposits and mineral resources management,
  • The rational use of mineral resources,
  • The economics of mineral resources,
  • The raw materials market,
  • Raw materials policy,
  • The use of accompanying minerals,
  • The use of secondary raw materials and waste,
  • Raw material recycling,
  • The management of waste from the mining industry.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji