Nauki Techniczne

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management

Zawartość

Gospodarka Surowcami Mineralnymi - Mineral Resources Management | 2007 | No 4

Abstrakt

Artykuł zwraca uwagę na fakt, że mimo coraz częstszych prób korygowania obowiązujących kryteriów bilansowości złóż rud polimetalicznych, nie nadążają one za wzrostem wartości złóż w wynikającym z wysokich cen metali na rynkach światowych. Analizując dane z dwóch otworów geologicznych dowiedziono w artykule, że aktualna wartość Im2 złożaw otoczeniu otworu z którego dane uznawane sąwedług obecnych i wcześniejszych kryteriów za pozabilansowe (z powodu za malej zasobności, albo zbyt niskiej ekwiwalentnej zawartości procentowej Cu), jest porównywalna z wartością I m2 złoża uznanego według kryteriów z 1977 roku (i obecnych) za złoże bilansowe. Podniesiono również wątpliwości co do zasady przeliczania ekwiwalentnej zawartości procentowej Cu z uwzględnieniem sztywnego parytetu Cu do Ag, jako że wartość srebra w tych przeliczeniach na ogól jest zawyżana, a nadto wahania cen obydwu tych metali nie są ze sobą skorelowane.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jan Jasiewicz
Stanisław Głodzik
Roman Magda
Tadeusz Woźny

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki badań nad możliwościąwykorzystania naturalnego zeolitu-klinoptilolitu - pochodzącego z Niżnego Hrabovca na Słowacji do redukcji ilości toksycznych zanieczyszceń w spalinach z silników spalinowych. Klinoptilolit jest to mineral z gromady krzemianów, zaliczany do grupy zeolitów, odmiana heulandytu o składzie (Na, K)4 Ca (Al6 Si30 072) · 24 H20. Należy do grupy minerałów rzadkich. W świecie wzrasta zastosowanie zeolitów do czściowej redukcji CO, NOx i węglowodorów w produktach spalania. W artykule przedstawiono wyniki badań nad sorpcją zanieczyszczeń przez zeolity w instalacji laboratoryjnej.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Josef Macala
Iveta Pandova

Abstrakt

W artykule przedstawiono charakterystykę czerwonego mulu - odpadów powstających w procesie produkcji aluminium metodą Bayera. Przeprowadzono analizę pozostałości po przeróbce boksytów w celu określenia ich składu mineralogicznego, określono również skład chemiczny, skład ziarnowy oraz gęstość produktu. Produkt został poddany kalcynacji, a następnie została zbadanajego przydatność jako czerwonego pigmentu dla barwienia wyrobów przemysłu budowlanego. Badaniu poddano kostki betonowe wytworzone z dodatkiem pigmentu, określając ich wytrzymałość po 7, 14, i 28 dniach w temperaturze pokojowej. Uzyskany pigment charakteryzuje się następującym składem chemicznym: Fe2O3 - 48,50%, SiO2 - 11,53% oraz Al2O3 - 14,14%. Średnia gęstość czerwonych mułów wynosiła 3,05 g/cm3. Straty prażenia 4,93% dla temperatury 900°C i 5% dla temperatury 950°C. Czerwone muły uzyskują kolor w wyniku procesu kalcynacji. Pigment charakteryzuje się drobnym uziarnieniem - zawartość klasy powyżej 0,147 mm - 4%. Pigment był dodawany do standardowego betonu (o składzie: kruszywo, cement i woda) w ilości od I do 32%.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Vladimir Cablik

Abstrakt

KGHM .Polska Miedź" S.A. jest przykładem wielozakładowego przedsiębiorstwa, gdzie całość produkcji od wydobycia rudy po produkcję miedzi elektrolitycznej odbywa się w ramach jednego przedsiębiorstwa. W artykule przedstawiono model działalności przedsiębiorstwa uwzględniający charakterystykę wzbogacalności rud przerabianych w zakładach wzbogacania, koszty ciągnione procesu górniczo-przeróbczo-rnetalurgiczne oraz sposób dystrybucji koncentratów do hut. Uzyskane rozwiązanie zezwala na zmaksymalizowanie zysku przedsiębiorstwa poprzez sterowanie jakością koncentratów miedzi produkowanych w poszczególnych zakładach wzbogacania, głównie w zależności od właściwości przerabianych rud oraz poziomu cen metali nieżelaznych na rynkach światowych. W artykule przedstawiono wybrane wyniki modelowania, na podstawie których można stwierdzić, że optyrnalna jakość koncentratu gwarantująca najwyższy, w danych warunkach, zysk przedsiębiorstwa zależy głównie od cen metali na rynkach i własności przerabianych rud, aw mniejszymod kosztów przeróbki i metalurgicznych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Bożena Skorupska
Daniel Saramak
Tadeusz Tumidajski
Andrzej Wieniewski

Abstrakt

W artykule opisano pewien sposób postępowania przy opracowywaniu bazy danych ekonomiczno-finansowych dla wyrobisk korytarzowych, ze szczególnym uwzględnieniem rozkładów prawdopodobieństwa kosztów ich drążenia. Rozkłady prawdopodobieństwa kosztów drążenia mogą zostać wykorzystane w procesie symulacji stochastycznej kosztów związanych z wykonywaniem wyrobisk korytarzowych, projektowanych dla podobnych (porównywalnych) warunków geologiczno-górniczych, w celu oszacowania poziomu kosztów oraz określenia ryzyka jego przekroczenia.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Roman Magda
Stanisław Głodzik
Tadeusz Woźny
Jan Jasiewicz

Abstrakt

Górnictwo węgla kamiennego angażuje znaczną ilość środków produkcji, którymi optymalne zarządzanie w sposób istotny wpływa na efektywność procesu wydobywczego. W pracy przedstawiono zasady budowy zintegrowanego systemu informatycznego wspierającego podejmowanie decyzji w zakresie zarządzania środkami produkcji. Sformułowano warunki, jakie winien spełniać proponowany system. Szczególną uwagę zwrócono na wspomaganie planowania robót górniczych jako miejsc pracy środków produkcji.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jan Jasiewicz
Roman Magda
Stanisław Głodzik
Tadeusz Woźny

Abstrakt

Górnictwo węgla kamiennego angażuje znaczną ilość środków produkcji, którymi optymalne zarządzanie w sposób istotny wpływa na efektywność procesu wydobywczego. W pracy przedstawiono koncepcję zintegrowanego systemu informatycznego wspierającego podejmowanie decyzji w zakresie zarządzania środkami produkcji. Sformułowano warunki, jakie winien spełniać proponowany system.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Jan Jasiewicz
Roman Magda
Edyta Brzychczy
Stanisław Głodzik
Tadeusz Woźny

Abstrakt

Dzięki zastosowaniu określonego sposobu amortyzowania aktywów trwałych, inwestor uzyskuje strumień pieniężny, który wpływa na rachunek przepływów gotówkowych netto (Net Cach Flow - NCF). Fakt ten w sposób istotny wpływa na ekonomiczną efektywność ocenianego projektu inwestycyjnego. W artykule analizowano wpływ sposobu amortyzowania środków trwałych (przy zastosowaniu metody liniowej, degresywnej oraz metod stosowanych w krajach zachodnich) na kształtowanie się w czasie strumieni pieniężnych, wielkości obciążeń podatkiem dochodowym oraz efektywność projektu inwestycyjnego. Rozpatrywano również możliwość samofinansowania inwestycji ze środków pochodzących z odpisów amortyzacyjnych. Analizę przeprowadzono na przykładzie projektu inwestycyjnego polegającego na wyposażeniu oddziałów wydobywczych w kopalni węgla kamiennego w maszyny i urządzenia.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Tadeusz Franik

Abstrakt

W artykule przedstawiono wyniki badań dotyczące możliwości wykorzystania złóż węglowodorów (ropy naftowej i gazu ziemnego)w Polsce do podziemnego składowania CO2. Przeanalizowano dane dotyczące 337 złóż ropy naftowej i gazu ziemnego z obszaru Niżu Polskiego, Przedgórza Karpat i Karpat. Stwierdzono, że w Polsce istnieją uwarunkowania geologiczne dla podziemnego składowania CO2 w złożach ropy naftowej i gazu ziemnego. Tylko nieliczne z nich mogą być rozważane dla podziemnego składowania dwutlenku węgla, po ich sczerpaniu. Wytypowano 2 złoża ropy naftowej i IO złóż gazu ziemnego. Pierwotne zasoby wydobywane wytypowanych do podziemnego składowania złóż wynoszą około 47 116,4 tys. ton dla ropy naftowej i 189 034 mln m3 dla gazu ziemnego, co stanowi odpowiednio 46% wydobywanych zasobów pierwotnych ropy naftowej i 56% wydobywanych zasobów pierwotnych gazu ziemnego. Podkreślono, że odległość złoża od emitenta CO2 będzie istotnym kryterium, które zadecyduje o kolejności wyboru złoża do podziemnego zatłaczania tego gazu.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Barbara Uliasz-Misiak
ORCID: ORCID

Abstrakt

Sekwestracja CO2 na drodze mineralnej karbonatyzacji jest bezpiecznym ekologicznie sposobem jego utylizacji. W wyniku procesów zachodzących na drodze mineralnej karbonatyzacji CO2 jest trwale wiązany i powstają termodynamicznie stabilne produkty, obojętne dla środowiska w postaci węglanów naturalnie występujących w środowisku. Do wiązania CO2 mogą być stosowane surowce naturalne takie jak np. oliwiny, ale również odpady mineralne. W artykule przedstawiono przykłady sekwestracji CO2 na drodze mineralnej karbonatyzacji przy zastosowaniu różnych odpadów mineralnych.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Alicja Uliasz-Bocheńczyk
ORCID: ORCID

Abstrakt

W ostatnich latach obserwuje się zainteresowanie problematyką sekwestracji CO2. Koncepcja podziemnego składowania CO2 w głębokich pokładach węgla kamiennego rozważana jest równocześnie z pozyskiwaniem metanu. Problematyka ta pozostaje w ścisłym związku z badaniami sorpcyjnymi w układzie: węgiel kamienny - CO2/CH4, których wyniki mogą dostarczyć informacji istotnych dla pełniejszego poznania zachowania się gazów w tych procesach. Badania te stanowią podstawę do opisu i modelowania procesów zachodzących in situ. W pracy przedstawiono wpływ stopnia metamorfizmu, a stąd także struktury porowatej węgli na właściwości sorpcyjne i dyfuzję CO2 i CH4 na dwóch węglach kamiennych z polskich kopalń.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Aleksandra Marecka

Abstrakt

W pracy przedstawiono wyniki badań sorpcji par wody, metanolu i benzenu na próbkach węgla różniących się znacząco stopniem metamorfizmu, a w konsekwencji zawartością polarnych ugrupowań oraz teksturą. Uwzględnienie budowy cząsteczek stosowanych sorbatów i możliwych typów oddziaływań pomiędzy sorbatem a materiałem węglowym pozwoliło na wyjaśnienie przebiegu izoterm sorpcji oraz relacji pomiędzy nimi.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Andrzej Krzyżanowski
Mieczysław Żyła

Abstrakt

Artykuł prezentuje problematykę opodatkowania przedsiębiorstw w wybranych krajach świata ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw przemysłu wydobywczego. W pierwszej kolejności omówiono podatki i opiaty ponoszone przez przedsiębiorstwa wszystkich branż w podziale na opodatkowanie realne i nominalne. Przedstawiono dane statystyczne dotyczące nominalnej stawki podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), realnej stopy opodatkowania z tytułu podatków od zysku, realnej stopy opodatkowania z tytułu podatków związanych z zatrudnianiem pracowników i składek na ubezpieczenie społeczne oraz realnej stopy oprocentowania z pozostałych tytułów w wybranych krajach Europy, Azji, obu Ameryk, Afryki i Australii. Zgodnie z celem artykułu wybrano kraje, w których rozwinięty jest przemysł wydobywczy. Nawiązano do dyskutowanego problemu synchronizacji stawek podatku dochodowego od osób prawnych w Unii Europejskiej. Przedstawiono krótko argumenty przemawiające za tym rozwiązaniem, jak i jemu przeciwne. Część druga poświęcona jest przedsiębiorstwom przemysłu wydobywczego, który poza podatkami obciążony jest specjalistycznymi opiatami np. eksploatacyjnymi, mającymi spełniać inne funkcje niż podatki. Przedstawiono ogólne sposoby i rodzaje naliczania opiat eksploatacyjnych oraz konkretne sposoby naliczania tych opiatw wybranych krajach świata. Jako przykłady przedstawiono system naliczania opiat eksploatacyjnych w Estonii. Jeśli chodzi o Polskę, to przedstawiono zasady tu obowiązujące oraz wysokość opiat eksploatacyjnych ponoszonych na przykładzie producenta miedzi - KGHM Polska Miedź S.A.
Przejdź do artykułu

Autorzy i Afiliacje

Joanna Kulczycka
ORCID: ORCID
Robert Lisowski

Dodatkowe informacje

The subject matter of the articles published in Mineral Resources Management covers issues related to minerals and raw materials, as well as mineral deposits, with particular emphasis on:

  • The scientific basis for mineral resources management,
  • The strategy and methodology of prospecting and exploration of mineral deposits,
  • Methods of rational management and use of deposits,
  • The rational exploitation of deposits and the reduction in the loss of raw materials,
  • Mineral resources management in processing technologies,
  • Environmental protection in the mining industry,
  • Optimization of mineral deposits and mineral resources management,
  • The rational use of mineral resources,
  • The economics of mineral resources,
  • The raw materials market,
  • Raw materials policy,
  • The use of accompanying minerals,
  • The use of secondary raw materials and waste,
  • Raw material recycling,
  • The management of waste from the mining industry.

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji